400 Popüler Web Sitesinin Tuş Vuruş ve Mouse Hareketlerimizi Kaydettiği Tespit Edildi!

400 Popüler Web Sitesinin Tuş Vuruş ve Mouse Hareketlerimizi Kaydettiği Tespit Edildi!

Web siteleri yıllardır ziyaretçilerinin davranışlarını izlemekteydiler fakat asla bu boyutlara ulaşmış değildi. İzinsiz olarak klavye ve mouse hareketlerini izleyen yazılımların keylogger(virüs)olarak adlandırıldığını hatırlatmakta fayda var.


Web Sitelerinde Yaptığımız Her Hareket Kaydediliyor!

Yapılan araştırmalar sonucunda 50bin popüler web sitesi içerisinden 400'ü aşkın popüler web sitesinin bu özelliği kullandığı anlaşıldı. Samsung, Microsoft, The Guardian, Reuters, Al-Jazeera, VK, Adobe ve Wordpress bu siteler arasında yer alıyor.

Toplanan bilgiler kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacıyla üçüncü şahıslarla paylaşılıyor. Üçüncü şahıslar bu bilgileri işe yarar hale getirerek web site sahiplerine sunuyor ve web sitelerinin geliştirilmesini sağlıyor.. Fakat önemli bilgilerimizi girdiğimiz web sitelerine herhangi bir siber saldırı olması durumunda, bu kayıtlardan ötürü verilerimizin çalınma ihtimali oldukça yüksek.

Araştırmacılar tarafından hazırlanmış videoda davranışların nasıl kaydedildiği anlatılmış:


İnsanların bilgisi olmadan verilerin ve davranışların kaydedildiğini söyleyen araştırmacılar aynı zamanda bazı web sitesi sorumlularının da bu durumdan haberdar olmadığını söylemekteler. Haberdar olmayışları ne kadar inandırıcı bilinmez fakat bu "analiz"in kullanıcıların gizliliğini korumadığı kesin.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.