Android Kullanıcılarının Dijital Para Cüzdanları Risk Altında

Android Kullanıcılarının Dijital Para Cüzdanları Risk Altında

Android işletim sistemindeki MediaProjection adlı bir servisde bulunan açık yüzünden kullanıcıların dijital para cüzdanları tehlikeye girdi.


İlginizi Çekebilir: Bitcoin Yine Coştu! - Bitcoin'in Son Durumu Hakkında [Video]


Bitcoin ve Diğer Coin Cüzdanlarınız Tehlike Altında

Android işletim sistemindeki "MediaProjection" açığına sebep olan Google, yanlışlıkla da olsa kullanıcılarını "hacker"ların eline teslim etti. Normalde sadece sistem uygulamalarının ve izinli uygulamaların erişebildiği bu servise, artık herkes tarafından erişilebildiği için "hacker"lar tarafından suistimale açık hale getirilmiş oldu. "Hacker"lar bu açık sayesinde Android akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık %75ne erişebilmekte. %75 gibi ciddi bir kitleye erişilmesinin nedeni ise Lolipop 5.0 güncellemesi sırasında yapılan bir hata. Bu sürümden sonra Oreo 8.0 dışında hiç bir sürümde bu açık kapatılmadığı için neredeyse tüm Android kullanıcıları tehlike altında sayılır.

Kripto para cüzdanına sahip kullanıcıları tehdit eden bu açık sayesinde ekran görüntüsü ve ses kaydı alınabiliyor. Aslında bu işlemler yapılırken sistem uyarı veriyor fakat, hackerlar bu uyarıyı bastıracak sahte bir uyarı daha gönderiyor. Bu sahte uyarıya onay veren kullanıcıların ekran görüntüsü anında hackerların eline ulaşıyor.

Google, yeni bir güncelleme yayınlayana kadar dijital paralarınızı farklı bir platform üzerinde muhafaza etmeniz daha güvenli görünüyor.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.