Apple Watch, Hipertansiyon ve Uyku Apnesini Tespit Edebilir

Apple Watch, Hipertansiyon ve Uyku Apnesini Tespit Edebilir

Araştırmacılar Apple Watch ve benzeri giyilebilir cihazların bazı sağlık sorunlarını önceden tespit edebileceğini keşfettiler. Özellikle hipertansiyon ve uyku apnesi gibi sağlık sorunları önceden tespit edilip, kişinin hastalığının farkına varması sağlanabilir.

Yapılan araştırma, kalp atışının hızını ölçen sensörlerden gelen verileri makine öğrenme yöntemi ile yorumlayarak ve analiz ederek, kişinin hastalığa yakalanma riskinin ne kadar olduğunu önceden tahmin edebileceği yönünde. Bu araştırma sadece bilgiye dayalı olarak değil, 6.000 denek üzerinde gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra ortaya çıktı.

Sağlık firmalarının giyilebilir olarak sağlık ürünlerini tasarlaması beklenirken bu hareket teknoloji şirketlerinden gelmekte. Bu araştırma sonrasında giyilebilir teknoloji üreten firmalar da cihazlarda yer alan sensörleri bu yönde nasıl kullanacaklarını araştırmaya başladıkları belirtiliyor.

Hipertansiyon ve uyku apnesi gibi sağlık sorunlarının tespitini kolaylaştıran bu cihazların yakın gelecekte diyabet öncesinde ve şeker hastalığının tespitinde de kullanılmak istendiği söyleniyor.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.