Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Laptop veya masaüstü bilgisayar alırken hangi özelliğin ne işe yaradığı hakkında en ufak bir bilginiz yoksa sıraladığımız 5 şey sayesinde işiniz daha kolay hale gelebilir.

1- İhtiyacınızı ve Amacınızı Belirleyin

1- ihtiyacınızı ve amacınızı belirleyin (bilgisayar alırken)

Bilgisayar tercihi yaparken nelerle daha fazla meşgul olacağınızı bilmeniz veya önceden tahmin etmeniz gerekiyor. Örneğin işinizin kolaylaşması için bilgisayar ararken oyunlar için tasarlanan bir bilgisayarı almanız saçma olur.


2- Donanım Özellikleri Hakkında Bilgilenin

2- donanım özellikleri (bilgisayar alırken)

Sadece basit ofis işleri için bir bilgisayar almak istiyorsanız tüm donanım özelliklerinin orta seviyede olması yeterli olacaktır. Ofis belgeleri düzenlemek için 8 gb ram'e sahip bir bilgisayara para ödeyip cebinize yazık etmeyin. Bilgisayarınızda adı pek duyulmamış bir anakart markası mevcutsa, ilk önce araştırmanızı eğer hakkında değerlendirme yok veya kötü değerlendirmeler varsa Chipseti INTEL olan bir anakart tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ekran kartı tercihi yaparken de eğer oyun oynayacaksanız bu zamana kadar en iyi olduğu iddia edilen NVIDIA ekran kartlarını tercih etmeniz ve bunun yanı sıra GPU 'nun da herkes tarafından önerilen bir iyi bir GPU olması gerekmektedir. Anakart üzerinde işlemci çalıştığı gibi ekran kartı üzerinde de çalışır ve GPU bu yüzden önemli parçalardan bir tanesidir. Yine yüksek kapasiteli bir oyun bilgisayarı için RAM'de önemlidir. Bir oyun bilgisayarı için minimum 8gb RAM önerilmektedir. İşlemci tercihi yaparken ilk önce kendi bütçenizi baz alın ve daha sonra internette tecrübelerini paylaşan insanlardan yararlanın. Son olarak harddisk hakkında tavsiyede bulunmak isterdik fakat artık yeni nesil bilgisayarlarda minimum 500gb depolama alanı entegre halde geliyor. Eğer bilgisayarım çok daha hızlı çalışmasını istiyorsanız SSD tercihinde de bulunmanız gerekiyor.


3- Monitör Tercihi Göz Sağlığınız İçin Önemli

3- monitör tercihi (bilgisayar alırken)

Göz sağlığınız için en çok tavsiye edilen LCD ekranlardır. CRT yani tüplü denilen ekranlar LCD'ye oranla daha fazla sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra eğer dizüstü bilgisayar almak istiyorsanız ve dış ortamda kullanacaksanız ekranın yan taraflardan nasıl göründüğüne bakmaya çalışın. Eğer yanlardan baktığınızda ekranda ciddi bir kararma meydana geliyorsa, bilgisayarınızı dış ortamda kullanmanız oldukça zor hale gelecektir.


4- Fiyat/Performans Ürünlerini Tercih Edin


Unutmayın "ucuz ürün kötüdür" veya "pahalı ürün iyidir" diye bir kural yoktur. Bir ürünün iyi olup olmadığı performansına ve kapasitesine göre belirlenir. Siz iyi performansa sahip bir ürünü ucuz fiyata veya cebinize uygun fiyata alabiliyorsanız işte bu fiyat/performans ürünü demektir. Bilgisayar alırken paranızın boşa gitmemesi açısından dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de fiyat/performans konusudur.


5- Kullanıcı Yorumlarını Önemseyin


Artık bir ürün almadan önce başka insanlar bu ürünle alakalı ne gibi tecrübeler yaşamışlar çok hızlı bir şekilde öğrenebiliyoruz. Bu sebeple bilgisayarınızı almadan önce marka ve model olarak google'da aratın ve sitelerde bulunan kullanıcı yorumlarını dikkatlice okuyun. Zaten yorumlardan neyin eksik veya nelerin yerli yerinde olduğunu gayet net bir şekilde anlayacaksınızdır. Genel olarak yorumların doğruluk payı yüksektir fakat yinede temkinli olmakta fayda var.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.