Bilgisayar Hızlandırma Araçları ve İpuçları

Bilgisayar Hızlandırma Araçları

İş yaparken veya internette gezinirken sürekli size dert olan bilgisayar yavaşlığını gidermeniz aslında oldukça basit. Öncelikle her bilgisayarın bir sınırı olduğunu ve eski bilgisayarınızın kendi kapasitesine uygun bir şekilde kullanılması gerektiğini belirtelim. Yani yeni bir bilgisayarınız varsa ve sürekli yavaşlık sorunu ile karşı karşıyaysanız çözmek mümkün fakat eski bir bilgisayardan yeni teknolojiye sahip bilgisayarların performansını beklemek komik olur.

Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin İpuçları

Kullandığınız işletim sistemini, sürücüleri ve programları sürekli olarak güncel tutmaya özen gösterin. Yapılan her bir güncelleme bir önceki sürümdeki hataların giderilmesini yani bilgisayarınızın işletim sistemiyle daha uyumlu çalışabilmesini sağlar. Bilgisayarınızda yer alan gereksiz program ve dosyaları düzenli olarak temizleyin. Depolama alanlarınızda en az %25 boş alan bırakın, gereksiz yere dolan depolama alanları doğal olarak yavaşlamaya neden olur. Ara sıra bilgisayarınızda virüs taraması yaparak yavaşlığın nedeninin bir virüs olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra yavaşlığın sebebi yetersiz donanım da olabilir. Bilgisayarınızı basit işler için kullanmanıza rağmen bir yavaşlık söz konusu ise ek olarak ram takviyesi yapmanızı öneririz.

Bilgisayarı Hızlandırma Programı

CCleaner programı sayesinde hem bilgisayarınızda ki kayıt defteri hatalarını giderebilir hem tarayıcı geçmişinizi tamamen silebilir hem de bilgisayarınızdaki tüm gereksiz dosyaları rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Bu programı kullanmayan veya bilmeyen insan sayısı oldukça azdır. Eğer önceden hiç duymadıysanız hemen indirip deneyebilir, yukarıda verdiğimiz tavsiyeler yanında uygulayabilirsiniz. Unutmayın CCleaner programını belirli aralıklarla kullanmalısınız, çünkü bilgisayarınızda sürekli gereksiz dosya birikecektir.

Bu yazımızda donanımdan azda olsa bahsetsek de ağırlık olarak yazılım açısından konuyu ele aldık. Bilgisayarınızın yavaşlığı belki de içerisinde ki tozlar olabilir yada yeterince soğutulmaması yani çok fazla ısınması olabilir. Bu yüzden tüm aşamaları tek tek gözden geçirip her birini doğru bir şekilde yerine getirin. Tavsiyelerimizi yerine getirdiğinizde muhakkak bilgisayarınızda ki değişimi hissedeceksiniz.

CCleaner İndir


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.