GIF(Hareketli Resim) Nasıl Yapılır?

GIF(Hareketli Resim) Nasıl Yapılır?

Herhangi bir çizgi film karakterini oynatmak ile .gif formatında bir animasyon yapmak arasında çok büyük farklar yoktur. Yazımızda animasyon eğitimi üzerine değil, daha çok fotoğraf ve resimlerin nasıl hareketli hale getirileceğinden bahsedeceğiz.

GIF Yapma Programı: PhotoScape

Projenizde kullanacağınız görseller hazırsa, hemen PhotoScape programını indirin ve bilgisayarınıza kurun. Eğer hazır değilse nasıl hazırlanması gerektiğinden kısaca bahsedelim. Görselleri hareketli hale getirmeniz için birden fazla görsel hazırlamanız ve bunları yapılacak animasyonun sırasına göre düzenlemeniz gerek. Örneğin 3 resimden oluşan bir animasyon yapmak istiyoruz. Bu resimlerde de bir nesnenin olduğunu varsayalım, bu nesnemiz de araba olsun. Arabamızı da sol taraftan sağ tarafa yavaş yavaş hareket ettirmek istiyoruz. Hareket ettirmek için 1. resimde sol tarafta bulunan arabayı 2. resimde biraz daha sağ tarafa yerleştirmeniz ve bu kuralı 3. resimde de aynı şekilde uygulamanız gerekir.

Artık animasyonu oluşturacak görsellere sahipseniz, gif'e nasıl dönüştüreceğimize geçelim.
PhotoScape programını açın ve menüden "AniGif" yazan butonu tıklayın. Ardından sağ üst köşede "Ekle" yazan butona tıklayın ve seçeneklerden "Bir fotoğraf ekle" yi seçin. Daha sonra hazırladığınız görselleri seçip "Aç" butonuna tıklayın.

Sonrasında ise "Ekle" butonunun hemen yanında yer alan görsellerin bulunduğu bölmeye göz atın. Buradan görsellerin sırasını düzenleyerek animasyonu istediğiniz şekle getirebilirsiniz. Eğer görseller arasında geçiş süresini ve efektlerini düzenlemek isterseniz sağ bölmede bulunan "Saati Değiştir" ve "Efekti Değiştir" butonlarına tıklayabilirsiniz. Sadece bir görselin süresini değiştirmek isterseniz görselin üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Gerekli düzenlemeleri yaptığınızdan eminseniz artık .gif formatında bir çıktı almanın zamanı gelmiş demektir. Yine sağ bölmede yer alan "Kaydet" butonuna tıklayın ve animasyonu adlandırıp kaydedin.

Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.