Google'ın Portre Modu Hakkında Verdiği 3 İpucu

Google'ın Portre Modu Hakkında Verdiği İpuçları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fotoğraf makinesi sahibi olmadan sadece bir akıllı telefon sahibi olarak oldukça keyifli fotoğraflar çekebilme imkanı yakaladık. Fakat ister mobilde olsun ister profesyonel makinelerde olsun bu işin bir tekniği olduğu kesin. Portre fotoğrafçılık konusunda uzman olmadan sadece bir kaç tekniği öğrenerek daha iyi fotoğraflar ortaya çıkarmak istiyorum derseniz, Google'ın verdiği bir kaç tavsiye size yardımcı olabilir.


1- Çekeceğiniz Özneye Yaklaşın Ama Fazla Değil!

İpucu 1 - Portre Modu

Çekeceğiniz özne ile aranızda yarım metre ile 1 metre arası bir mesafe olmalı. Çok uzaklaşır veya çok yaklaşırsanız özneyi ortaya çıkaran bir fotoğraf elde edemez ve arka planı bulanık hale getiremezsiniz. Telefonlardaki yakınlaştırma özelliği tamamen yazılım yoluyla yapıldığı için portre modunda asla yakınlaştırma yapmanız önerilmez.


2- Arka Planla Aranızdaki Mesafeyi Koruyun

İpucu 2 - Portre Modu

Arka plandaki nesneler ile özneyi ayırt edebileceğiniz uzaklıkta olmanız odaklanmanın sağlanmasını kolaylaştırır. Çektiğiniz özne ile arka plan birbirine çok yakın olduğu taktirde ortaya oldukça basit bir görüntü çıkmakta ve portre görünümünü elde edilememektedir. Bu sebeple çok uzaklaşmamak kaydıyla arka plandaki nesnelerden özneyi biraz uzaklaştırmanız iyi bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.3- Yüksek Işık Bulunan Ortamları Tercih Edin

İpucu 3 - Portre Modu

Eğer bulunduğunuz ortam fazla ışık almıyorsa çekeceğiniz özneyi odaklayıp arka planı bulanık hale getirmeniz zorlaşacaktır. Yukarıda ki fotoğrafta da görüldüğü üzere yüksek ışık bulunan ortamlarda odaklanma özelliği çok daha verimli kullanılabilmekte. Bu nedenle çekeceğiniz fotoğrafları ya güneşli havalarda çekmeye özen gösterin ya da yapay yollarla ışıklandırma çözümlerini arayın.


Google'ın önerdiği bu tekniklerle daha iyi fotoğraf çekebilir, mobil fotoğrafçılığı bir adım daha öne taşıyabilirsiniz.
Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.