Hastalarla ve Çocuklarla İlgilenebilen Robot: Boo Boo

Hastalarla ve Çocuklarla İlgilenebilen Robot: Boo Boo
Görsel kaynak: ZoraBots

Yaşlıları biraz da olsa güldürebilmek için hastane hastane dolaştırılan robot Boo Boo'nun çocuklarla arası da oldukça iyi. Çocukları eğlendirebilmek ve güzel vakit geçirebilmek için onlarla oynayabiliyor ve kitap okuyabiliyor.


İlginizi Çekebilir: Yapay Zeka Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?


Yaşlı / Genç Demeden Herkesle Etkileşime Geçebiliyor

Robot Boo Boo, hastanede zor zaman geçiren insanları eğlendirerek streslerini az da olsa alabiliyor. Çocuklarla oyun oynayabilen, onlara kitap okuyabilen ve müzik dinletebilen bu robot oldukça şirin bir görünüme sahip. Ortamda bulunduğu süre içerisinde sağlık personellerinin müdahalesine ihtiyaç duymadan bir yapay zeka ile kendi işini görebilen bu robot, sadece eğlence amacıyla değil, hastaların egzersizlerini yapmalarına da yardımcı olabilmekte.

ZoraRobots Boo Boo
Görsel kaynak: ZoraBots

Boo Boo'nun 24 saat boyunca insanlarla ilgilenebilme kapasitesi olduğu için, hastalarla ilgilenen insanlara kıyasla daha "sabırlı" ve dayanıklı. Günümüzde bir çok sektörde robotların yer alması sebebiyle insanlar mesleklerinin ellerinden gideceğine dair içi boş bir endişe duyuyorlar, fakat bu robot sayesinde daha güzel işler yapılabileceği bir kez daha kanıtlamış oldu.


Yüz Tanıma Sistemi Yerine QR Code

Belçika'da ZoraBots tarafından kendi geliştirdikleri yazılımla çalışan bu akıllı robotun, insanlar tarafından alınan komutları kolayca yerine getirebildiği belirtiliyor. Fakat robotun hastane ortamında bulunan insanları tanıması için en verimli yöntemin yüz tanıma değil, QR kod sistemi olduğu söyleniyor. Yani her hastanın kendisine özel QR kodunu üzerinde taşıması gerekiyor. Hastaları rahatsız etmeyecek şekilde kıyafetlerine rozet takılıyor ve rozetin üzerinde QR kod yer alıyor.

Özellikle ciddi beyin hasarı alan, inme geçiren ve Alzheimer hastalığı ile sınanan insanlarla 7/24 ilgilenebilen bu robot, hastanedeki herkesin işini kolaylaştırıyor. Projede yer alan uzmanlar, robotların insanların işlerini ellerinden alacağına dair inancın saçma olduğunu tekrar tekrar hatırlatıyorlar.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.