İnternet Hızınızı Arttıracak 5 Tavsiye

İnternet Hızınızı Arttırmak İçin 5 Tavsiye

İnternet hızının düşmesi ihtiyaç halinde can sıkıcı olabilmekte. Listemizde internet hızınızı arttırmaya yönelik 5 tavsiyeyi sıraladık.


İlginizi Çekebilir: Android Hızlandırma Rehberi - TIKLA


1- Gereksiz Dosya ve Çerezleri Temizleyin

internet-nasil-hizlandirilir-1

Bilgisayar veya telefon kullanmanız farketmez, tarayıcı geçmişinizi ve cihazınızda biriken gereksiz dosyaları düzenli olarak silmeniz internet hızınıza dolaylı yoldan etki etmektedir. Bu veriler silinmediği için cihazınız yavaşlar ve internetinizden verim alamazsınız. İnternet hızı nasıl yükseltilir sorusunun yanıtlarından biri olan gereksiz dosya ve çerez silme işlemini CCleaner programı ile gerçekleştirebilir ve bu link 'e tıklayarak indirebilirsiniz. Bu programın mobil versiyonunu da buradan indirebilirsiniz.


2- Kalabalıktan Kurtulun!

internet-hizlandirma-ipuclari-2

İnternet hızı çok yavaş diyorsanız hem fazla cihazdan hem de cihazlarınızda bulunan fazla uygulamalardan kurtulun. Evinizde veya bulunduğunuz ortamda internetinizi çok fazla insan kullanıyorsa ya da bilinçsiz bir şekilde kullanıyorsa, internetinizin yavaşlamasının nedeni bu olabilir. Bununla birlikte modeme bağlı olan cihazlarda yer alan gereksiz uygulamalar, internet üzerinden veri alışverişi yaptığı için, internetinizi haberiniz olmadan tüketiyor ve yavaşlatıyor olabilir. İnternetinizi fazla insanın kullanmasını engellemeniz mümkün değilse, insanların ve kendi cihazlarınızda yer alan gereksiz uygulamaları kaldırarak ve arka planda çalışan uygulamaları kapatarak hissedilir derecede hız artışı sağlayabilirsiniz.


3- Kablolu Bağlantı Tercih Edin

internet-hizi-yükseltme-3

Eğer kablosuz ağ kullanmak zorunda değilseniz, bilgisayarınızdan kablolu bağlantı ile internete erişim sağlayın. Kablolu bağlantının, kablosuz ağa göre hem verimlilik hem de hız açısından bir çok avantajı vardır. Bu sebeple laptop da kullansanız, kablolu bağlantı ile internete bağlanmayı denemelisiniz.


4- Modeminiz Yanlış Yerde Olabilir!

internet-neden-cok-yavas-4

Modem ile interneti kullandığınız alanın arasına ne kadar nesne(kapı, duvar vb.) girerse internetiniz de o kadar verimsiz ve güçsüz hale gelecektir. Bu sebeple modem, interneti sıklıkla kullandığınız alana yakın olmalı. İnternetinizden farklı odalarda da yararlanan insanlar varsa, modemi her odaya eşit sinyali dağıtacak bir alana yerleştirmeniz daha doğru olur. Eşit sinyalin dağılması için kendi odanızdan uzaklaştırdığınız modemin hızı, yine verimsiz hale gelecektir fakat bunun da bir çözümü var. Wi-Fi Sinyal güçlendirici / menzil arttırıcı satın alarak bu sorunu da önemli ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.


5- İnternet Servis Sağlayıcısı ile İrtibata Geçin

internet-hizlandirma-5

Yukarıda verilen tavsiyeleri uygulamanıza rağmen herhangi bir değişiklik hissedemiyorsanız, servis sağlayıcınızdan destek almanız gerekebilir. İnternetiniz de kopma yaşanmaması için hızınızı düşürmüş olabilirler, bu konuda destek alarak hızınızı yükseltmelerini rica edin. Yüksek hızda herhangi bir problem yaşamıyorsanız, bu şekide kullanmaya devam edin. Bunun yanı sıra modeminiz eskimiş olabilir veya kablosuz bağlantı yaptığınız cihazlarınızın donanımında bir problem olabilir. Modemde ve cihazlarda herhangi bir problem olmadığını düşünüyorsanız internet servis sağlayıcınızdan teknik destek almanız en kesin çözüm olabilir, fakat yeni bir internet paketine geçmeden önce iyi bir araştırma yapmayı unutmayın.


Tavsiyelerimizin yanı sıra bir çok internet hızlandırma ipuçları ve çözümü olduğunu da hatırlatmakta fayda var.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.