Uber, 57 Milyon Kişinin Verilerini Çaldırdığını Gizledi!

Uber, 57 Milyon Kişinin Verilerini Çaldırdığını Gizledi!

Uber, hackerlar tarafından yapılan siber saldırı sonucunda 57 milyon müşterisinin ve sürücülerinin verilerini çaldırdığını tam 1 yıl boyunca gizlemiş.


Sorunu Kendi Aralarında Çözmeye Çalışmışlar!

1 yıl boyunca gizlenen bu saldırı sonucunda 57 milyon müşterinin telefon numaraları, isimleri, e-posta adresleri ve yaklaşık 500.000'i aşkın sürücünün ehliyet bilgileri hackerlar tarafından ele geçirilmiş. 1 yılın ardından saldırının olduğunu ve daha şeffaf olmaları gerektiğini açıklayan Uber CEO'su, bu saldırının şirket dışındaki 2 kişi tarafından yapıldığını ve kullanıcılarının banka hesap bilgileri gibi önemli verilerin ele geçirilemediğini söyledi.

Amazon Web Services giriş bilgilerini ele geçiren hackerlar, bu bilgileri Uber'a göndererek tehdit etmiş. Uber ise bu durumu kendi yöntemleriyle çözmek isteyerek 100.000$ fidye parasını hackerlara teslim etmiş ve bu sayede hackerlar ellerinde bulunan verileri silmiş.

İnsan eliyle yapılmış olan teknolojinin %100 güvenli olması beklenemez, fakat bu tarz bir saldırının kullanıcılardan gizlenmesi çok yanlış bir tutum.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.