Yapay Zeka Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Yapay Zeka Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Yapay zeka nedir diye soracak olursanız, yapay zeka bir bilim dalı olmakla birlikte, insan ve diğer canlılar gibi sorunlara çözüm üretmeye yarar.

İnsanlar farklı durumlar karşısında farklı tavırlar sergileyebildiği gibi yapay zeka da aynı özellikleri bir arada bulundurabiliyor. Yapay zekalar sayesinde makinelerin tek düze bir işleyişe sahip olması tarihe karışacak gibi görünüyor. Karışık işlerin üstesinden kolayca gelebilen yapay zekalar aynı zamanda ürettiğimiz cihazların veya herhangi bir şeyin geliştirilmesine katkı sağlayabilecek yapıdadır. Yapay zeka tabanlı robotlardan korkutulduğumuz şu dönemlerde görünen o ki, aslında yapay zekaların sadece ticari kazanım için yani çok özel ve kısıtlı bir alanda kullanıldığıdır. Henüz insan beyni keşfedilmediği halde, yapay zekaların fikir üretip bize düşman olması gibi bir durum yakın gelecekte pek mümkün değil. Zaten yapay zekaları tasarlayanlar biz insanlar olduğumuz için iyi veya kötü bir şey yaptırmak yine bizim elimizde.

Yapay Zekanın Kullanım Alanları

Kullandığımız telefon, bilgisayar, araba ve bu gibi araçlara entegre edilmiş yüzlerce uygulama içerisinde yapay zeka mevcuttur ve yapay zeka kullanım alanları hususunda hepsi birer örnektir. Yapay zekalara en iyi örneklerden birisi de oyun oynarken karşımızdaki "Bilgisayar" diye adlandırılan düşmanın bizden daha akıllı olabilmesi durumudur. Bir çok araştırmada yapay zekaların en iyi oyuncuları dahi alt edebildiği gözlemlenmiştir. Bu durum sadece oyunlarla kısıtlı olmadığı için hayatın her alanına uygulanabilir durumdadır. Bu muazzam teknoloji sadece ticari kazanım için kullanılmadığı taktirde gelecekte bizi daha iyi günler bekleyebilir.

Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.