Yazılımcı Olmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

Yazılımcı Olmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

Yazılım dillerinden herhangi birini öğrenmeden önce kendinize sormanız gereken bir kaç soru var. Hangi proje veya platform üzerinde çalışacağınıza karar verdiniz mi? Eğer bu sorunun yanıtı evet ise işiniz daha kolay. Cevabınız hayırsa ilk önce bu soruların cevabını bulmanız gerekiyor.


Yazılımcı Olmak İstiyorum, Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Projenizi hangi platform için geliştirmek istediğinize karar verdiyseniz, seçtiğiniz platformda ihtiyaç duyacağınız yazılım dilini öğrenmelisiniz. Platformun ihtiyaç duyduğu yazılım dilini öğrenmeden önce "algoritma nedir, ne işe yarar" hakkında araştırma yapın ve konuyu en azından temel düzeyde kavradığınızdan emin olun. Algoritma, yazacağınız kodların ve ortaya çıkaracağınız projenin düzenli olmasını ve bir taslak üzerinden gidilmesini sağlar. Bu düzen olmazsa hangi kodu nereye koyacağımızı bilmemiz de güç olurdu. Hangi platformda nelere ihtiyaç duyulur gelin kısaca sıralayalım:

  • İlk etapta algoritmayı yani işin temel mantığını kesinlikle öğrenmelisiniz.
  • Windows programlama yapmak istiyorsanız C# dilini öğrenmelisiniz. Öğrenebilmeniz için gerek YouTube'da gerekse internet sitelerinde istemediğiniz kadar eğitim serileri bulunmakta.
  • Android platformu için geliştirme yapmak istiyorsanız bir çok seçenek var, fakat en gelişmiş ve platformla uyumlu olan diller Java ve Kotlindir. Size tavsiyemiz ilk etapta Java öğrenmeniz olacaktır. Çünkü Kotlin yeni duyurulan bir dil olduğu için herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman kaynak bulmakta zorluk çekebilirsiniz.
  • Bunların yanı sıra iOS uygulaması yazmak için Objective-C veya Swift bilmeniz gerekiyor.
  • Web sitesi geliştirmek için HTML, CSS bilmeniz gerek ve işin temel mantığını anlamanız için Javascript öğrenmenizde fayda var. Bu dilleri kavradığınızı düşünüyorsanız ve daha gelişmiş web siteleri/uygulamaları yazmak istiyorsanız C# dilini kullanarak ASP.NET ile geliştirme yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra gelişmiş web siteleri yapmak için Java ve PHP dilleri de alternatifler arasındadır.


Hangi platformda veya platform için uygulama geliştirmek istediğinize karar verdiyseniz ve eğitim serisini de bulduysanız, kesinlikle işin ortasından başlayıp hızlıca bitireyim gibi bir heyecana kapılmayın. Eğitim serilerinin en başından başlayın ve bir dersi hiç bir şey yapmadan izleyin ve anlamaya çalışın. Yazılımı uygulamaya dökmeden öğrenmek zor olduğu için, izlediğiniz dersi tekrar izleyin ve eğitmenin yaptıklarını tek tek sizde yapın. Eğitmenin anlattığı ve uyguladığı şeylerin üzerine anladığınız kadarıyla sizde bir şeyler katmaya çalışın ve kendinizi deneyin. Bu sayede öğrendiğiniz yazılım dilinin akılda kalıcılığı artacaktır.

Eğitim serileri derken, bu bir video, kitap veya direkt olarak eğitmenden alınan bir derste olabilir. Sizin kolayınıza gelen ve en iyi şekilde öğrendiğinizi düşündüğünüz yöntem hangisi ise onunla yola devam etmeniz çok daha doğru bir tercih olacaktır. Hangi yöntemi seçerseniz seçin iyi ve güvenilir bir kaynak olmasına dikkat edin. Çünkü yanlış bir eğitim aldıktan sonra düzeltmeniz çok daha zor olabilir.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.