YouTube SEO Teknikleri ve İpuçları

Paylaş:
YouTube SEO Teknikleri ve İpuçları

YouTube SEO çalışması yaparak izlenme sayısını arttırmaya çalışmak, web sitenizi Google'da üst sıralara çıkarmaktan farksız hale geldi.


YouTube'da SEO Nasıl Yapılmalı?

YouTube'a video yükledikten sonra insanların videolarımızı görmesini istememiz oldukça doğal bir davranıştır. Videolarımızın insanlara ulaşmasını istiyorsak, işin teknik kurallarını öğrenmemiz gerekiyor. Bu teknik kısımda bildiğiniz üzere video başlığı, açıklama ve etiket gibi ayarlar yer almakta. Video yükledikten sonra bize sunulan bu detayları gelişi güzel doldurursak insanlara ulaşmamız bir hayli zorlaşacaktır. YouTube SEO ayarlarına uyumlu olmasını istediğimiz bu detayları nasıl doldurmamız gerekiyor gelin hep beraber öğrenelim;


Video Başlığına Özen Gösterin!


youtube-seo-video-baslik

Aldatıcı veya abartılı başlıklar yerine, içeriğinizi yansıtan başlıklar tercih etmek sizin yararınıza olacaktır. Örneğin Powerbank'in ne olduğunu ve alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattığınız bir video hazırladıysanız başlığınız "Powerbank Nedir? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?" olabilir. Bu başlık bir örnek olmakla birlikte, kategoriye veya video konusuna uyan diğer videoların başlıklarını gözden geçirip, o videoların başlıklarından biraz da olsa farklı bir başlık seçmeye özen gösterin. En önemli noktalardan biri ise başlıkların çok uzun olmamasıdır. Yukarıda verdiğimiz örnekteki konuyu "Powerbank Taşınabilir Şarj Cihazı Nedir? Powerbank Almak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?" gibi bir başlığı çok zor durumda kalmadığınız sürece kullanmamaya dikkat edin. Son olarak başlık içerisinde videonun anahtar kelimesini geçirmeniz, videonun YouTube tarafından önerilmesini kolaylaştıracaktır. YouTube arama kısmına gelin ve "Powerbank nedir" veya "powerbank" yazın, aşağıya doğru listelenen anahtar kelimelerden sizin videonuza uygun olanlarını seçin ve başlığınızda geçirmeye çalışın. "Powerbank'in ne olduğunu" anlatırken, "powerbank yapımı" gibi, video ile alakasız bir anahtar kelime kullanmayın. Böyle bir yanlışa düştüğünüz taktirde bilerek yapmamış olsanız da kullanıcılar tarafından bu durum hoş karşılanmayacaktır ve dolaylı olarak video izlenme sayısına olumsuz yönde etki edecektir.


Video Açıklaması, "Açıklama Yapmalı"


youtube-seo-video-aciklama

Google'ın özgün içeriğe önem vermesi gibi YouTube'da özgün içeriğe önem vermekte. Çünkü aynı ortak zeka tarafından yönetiliyorlar. YouTube her ne kadar bir video içerik platformu olsa da, şuan ki teknoloji ile yayınlanan videoların analiz edilmesi pek kolay görünmüyor. Bunun yerine tıpkı web sitelerinde olduğu gibi yazı içerikleri baz alınarak bir sıralama oluşturuluyor. Bu nedenle açıklama kısmına video başlığı ve etiketi kadar değer göstermeniz gerekmekte. Video açıklama kısmına maksimum 210 karakterlik, anahtar kelimeleri içeren özet bir açıklama yapın. Bu açıklamadan sonra paragraf atlayıp videonuzu daha detaylı bir şekilde anlatın ve abonelerinizin video hakkında az da olsa yazılı bir şekilde bilgi edinebilmesini sağlayın. Bu hem kullanıcılar açısından hem de YouTube'un sizi önermesi açısından güzel sonuç veren bir SEO tekniğidir.


Etiketleri İyi Kullanmalısınız!


youtube-seo-video-etiket

YouTube SEO ipuçlarında en önemli noktalardan birisi de etiket kısmının doğru kullanılmasıdır. Anahtar kelime planlayıcı araçlarının YouTube versiyonunu kullanarak, video anahtar kelimesinin diğer varyasyonlarını bulabilirsiniz. YouTube arama kısmında ziyaretçiler tarafından aranması mümkün olan ve daha önceden aranmış kelimelerin analizini yaptıktan sonra, elinizi korkak alıştırmadan tüm anahtar kelimeleri etiket kısmına girebilirsiniz. Her ne kadar Google gibi bir çok arama motoru etiketlere değer vermese de, bu teknik YouTube kısmında hala geçerliliğini korumakta.


Verdiğimiz tavsiyeleri doğru bir şekilde uyguladıktan sonra videonuzun dil seçeneğini ve kategorisini de doğru bir şekilde girmelisiniz. Bunun yanı sıra alt yazı eklemeniz videonun farklı ülkelerden izlenmesini kolaylaştırabilir. Teknik detayları tek tek uyguladınız, fakat hala bir şeyler eksik gibi görünüyorsa, burada diğer unsurların devreye girmesi gerekiyor demektir.

Kendinize bir düzen sağlamalısınız ve bu işi gerçekten bir "iş" gibi yapmalısınız. Videoları yayınlamak için gün ve saat belirleyip, o tarihte video atmayı asla ihmal etmemelisiniz. Sürekli bir şeyler çıkıyor ve videolarımı hep geciktiriyorum diyorsanız, önceden bir çok video çekip bunları YouTube'un planlama özelliğinden yararlanarak ileri tarihlerde yayınlanması için emir vermelisiniz.

Bu tavsiyelerin yanı sıra kanalınızın ve videoların tasarımında iyileştirmeler yapabilirsiniz. Son olarak güncel konularda içerik üretmeniz de sizin yararınıza olabilir. Ancak güncel olacağım diye kanalınızın tarzından vazgeçmeniz kısa vadede izleyici getirebilir fakat, "gerçek" abonelerinizin gitmesine neden olabilir. Bu sebeple asla kaliteden ve doğruluktan ödün vermeyin.

YouTube SEO teknikleri ve ipuçlarını yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız ve hala sorun yaşıyorsanız, yorum kısmında yaşadığınız sorunu belirtin ve editörlerimizden yanıt bekleyin.


Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanacaktır.