Bilgisayardan DNS Ayarlarını Değiştirme

Bilgisayardan DNS Ayarlarını Değiştirme

Web sitelerine erişimin engellenmesi internet kullanıcılarının elini kolunu bağlayabiliyor. DNS ayarlarını değiştirme ve yasaklı sitelere kolayca erişebilmeyi göstereceğiz.

DNS Ayarları Değiştirme

Günümüzde bir çok yönüyle ihtiyaç haline gelen sosyal medya, araştırma yaptığınız bir web sitesi, blog veya bir sözlük ertesi gün baktığınızda erişilemiyor olabilir. Bunun birçok sebebi var tabi ki, sunucuya erişememek, ülkeler tarafından engellenmesi gibi bir çok şey sıralanabilir. Geçmişi göz önüne aldığımızda 2008-2010 süre zarfında Youtube'a erişim engeli geldiğinde Türkiye'de "Dns değiştirme", "Yasaklı sitelere giriş" gibi başlıklar aratarak arama motorlarında üst sıralara çıkmıştık. 
Biraz daha yakına gelirsek 2014'de Twitter'ın engellenmesi, 2015'de Facebook'un engellenmesi gibi olayların yaşandığını görüyoruz. 

Biz yine 2008'e gidelim, Youtube engellendiğinde zaten internet ve bilgisayarla arası iyi olan insanlar çözümü çoktan bulmuşlardı. Vpn, Proxy ve Dns ayarları sayesinde engeli aşabiliyorlardı. O zamanlar bilgisayar kullanımı çok yaygınlaşmamıştı ve internet kültürü her evde olmadığı için işlerini halletmek isteyen internet kafelere gidiyordu. Yani evinden internet hizmeti almayanlar için çokta sorun olmamıştı.


Erişimi engellenmiş veya yasaklanmış bir içeriğe ulaşmanın bir kaç yolunu yukarıda belirttik. Bu yazımızda DNS değiştirmeyi ele alacağız, eğer VPN nasıl kullanılır merak ediyorsanız diğer yazımıza gidebilirsiniz. Şimdi bu karmaşık gibi gözüken aslında çokta basit olan DNS değiştirme işlemini gerçekleştirelim;

  • Bilgisayar ekranınızın sağ alt tarafında bulunan bildirim alanından kablolu veya kablosuz ağınızın bağlı olduğunu gösteren ağ simgesine sağ tuş ile tıklıyoruz. 
  • ”Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” diyoruz.  • ”Bağlantilar” kısmından “Yerel Ağ Bağlantısı” veya “Kablosuz Ağ bağlantısı” hangisi ile internet erişimini sağlıyor iseniz ona tıklayın. 
  • Karşınıza, kablolu bağlanıyor iseniz “Yerel Ağ Bağlantısı Durumu”, kablosuz bağlanıyor iseniz “Kablosuz Ağ Bağlantısı Durumu” penceresi çıkacaktır. Bu pencereden “Özellikler” e tıklayarak devam ediyoruz.  • Karşınıza gelen “Özellikler” penceresinde “İnternet Protokolü 4 (TCP/Ipv4)”e çift tıklayarak açıyoruz.
  • Son açılan ekranda Dns ayarları değişmiş şekilde görüyorsunuz. 
  • Güncel DNS adreslerinden bir tanesini ekranda gördüğünüz yere yerleştirin ve "Tamam" butonuna tıklayın.

Başlıca Güncel DNS adresleri


Google DNS: 8.8.8.8 – 8.8.4.4
Open DNS: 208.67.220.220 – 208.67.222.222
Comodo: 8.26.56.26 – 8.20.247.20
Yandex: 77.88.8.8 – 77.88.8.1
Norton ConnectSafe: 199.85.126.10 – 199.85.127.10DNS değiştirme işlemini kolayca yerine getirip, farklı sunucular üzerinden hiç bir engele takılmadan yasaklı sitelere erişim sağlayabilirsiniz.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.