Çocuklara Akıllı Telefon Ne Zaman Verilmeli?

Çocuklara Akıllı Telefon Ne Zaman Verilmeli?

Akıllı telefonların çocuk sağlığına etkilerini ve çocuklara akıllı telefon ne zaman verilmeli sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalıştık.


Akıllı Telefonun Çocuklara Zararı Nelerdir?

Akıllı Telefonun Çocuklara Zararları

Manyetik dalgalar, akıllı telefon kullanan çocukların sağlığını tehdit etmekte. Yetişkin insanların deri ve kemiğinden çok az da olsa içeriye giren bu dalgalar, uzun süreli ve devamlı kullanımda sağlık sorunlarına neden olabilmekte. Fakat bebeklerin ve çocukların yavaş yavaş büyüyen vücutları bu manyetik dalgalara karşı çok daha savunmasız kalıyor. Baz istasyonlarıyla aralarında sürekli veri alışverişi gerçekleşen akıllı telefonlar, kansere kadar sağlık sorunlarına neden olabilmekte. Bu sorunların gerçekleşme süresi yetişkinler için gecikse de, küçüklükten itibaren telefonla oynayan çocuklar zararlı etkenlere devamlı maruz kaldıkları için kanser, işitme/denge bozukluğu, konsantrasyon bozukluğu gibi sağlık sorunlarına yakalanma riskleri oldukça fazla.


Çocuklara Akıllı Telefon Ne Zaman Alınmalı?

Çocuklara Akıllı Telefon Ne Zaman Alınmalı?


6-10 yaş arası çocukların büyük çoğunluğu aktif olarak akıllı telefon kullanmakta. Çocuklara "çocuk" oldukları dönemde değil "ergen" oldukları dönemde yani 15 yaşını geçtiklerinde telefon alınmasının daha doğru olduğu uzmanlar tarafından söylenmekte. Kendi telefonuna sahip olma yaşı ergenlik dönemine denk gelmesiyle birlikte alınacak olan telefonun sadece ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde yani lükse kaçmayacak bir telefon olmasının önemi de vurgulanmakta.

Sosyalleşmesi ve Dünyayı keşfetmesi gereken çocuğu bir ekrana kapatmak onu hapse kapatmaktan ve duygularını köreltmekten farksızdır. Bu sebeple 2 yaşındaki bir çocuk günde en fazla 2 saat olmak kaydıyla televizyon izleyebilir. İzlediği televizyon programları veya çizgi filmleri çocuğun fıtratını bozmayacak ve ahlaki değerlere zarar vermeyecek türden olmasına özen gösterilmeli.

Çocuğun eline telefon değil tablet verin. Uzmanlar telefon yerine tabletin en erken 7 yaşında sadece hafta sonları olmak kaydıyla ve günde 2 saati geçmeyecek şekilde verilmesini önermekteler. Oynatılan oyunların kontrol altında tutulması ve tüm hareketlerinin izlenmesi de yapılması gerekenler arasında yer alıyor.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.