DDoS Saldırısı Nedir?

DDoS Saldırısı Nedir?

DDoS, çoğunlukla internet sitesi sahiplerine düzenlenen, donanım kapasitelerini zorlama ve geçici olarak devre dışı bırakmaya yönelik saldırılardır.


İlginizi Çekebilir: Mozilla Firefox, Hack Saldırılarından Bizleri Haberdar Edecek


DDoS Nedir?

DoS, tek bilgisayar ile yapılan saldırılara denilirken, Distributed Denial of Service (DDoS) saldırıları ise birden fazla bilgisayarın yani IP'nin belirlenen bir sunucuya(bilgisayara) saldırmasına denir. Saldırıda amaçlanan şey ise karşı tarafa geçici veya kalıcı hasar vermektir. Kötü niyetli insanlar, hedefledikleri bir web sitesinin kapasitesini zorlayarak ve yorarak siteye erişimi belli bir süreliğine engelleyebilirler.

DDoS saldırıları ile DoS saldırıları arasında ciddi farklar vardır. Bir bilgisayarın yapacağı saldırı sadece kendi internet hızını düşürürken, DDoS yani binlerce IP tarafından yapılan bir saldırı herhangi bir ülkenin internet hızını dahi yavaşlatabilir. Artık ülkeler arası bir saldırı durumu söz konusu iken web sitelerinin ciddi bir saldırı karşısında korunması oldukça zor. DDoS saldırılarından korunmaları için ciddi yatırımlar yapılmak zorunda.

Eğer internet sitenizde veya kendi internetinizde yavaşlama söz konusu ise DoS veya DDoS saldırısı alıyor olabilirsiniz. Özellikle kendi internetinizden saldırıya uğramamak için sürekli aynı IP ile internette gezinmemeye ve IP adresinizi başkalarıyla paylaşmamaya özen gösterin.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.