Dizüstü Bilgisayarın Isınma Sorunu Nasıl Giderilir?

Dizüstü Bilgisayarın Isınma Sorunu Nasıl Giderilir?

Dizüstü bilgisayarınızın ısınma sorunu yüzünden verim alamıyor ve bilgisayarınızda farklı sorunlar meydana gelmeye başladıysa, ısınma sorununu nasıl giderebiliriz gelin öğrenelim.


Laptop Isınma Nedenleri ve Çözümleri

Bilgisayarınız sadece donanım tarafında sorun olduğu için değil yazılım tarafında sorun olduğu için de ısınıyor olabilir. Örneğin gereksinimleri bilgisayarınızın kapasitesini aşan program ve oyunlar bilgisayarınızın ısınmasının başlıca nedenlerinden biridir. Bu program ve oyunları açmıyor fakat hala sorun devam ediyorsa diğer nedenlere göz atalım. Laptop'u düz bir zemin üzerine yerleştirmelisiniz, çünkü yatak veya koltuk gibi yerlere konulan laptop'ların hava akımını sağlayan fan bölümleri kapanabilir ve bu da ısınma ve tozlanmaya neden olur.

Laptop'un tozlanma ihtimaline karşın ufak çaplı bir temizlik yaparak fanın bulunduğu bölümlere elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesini tutarak bir nebze de olsa tozu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu işlemi balkon veya açık havada yapmaya özen gösterin. Laptop ısınma çözümlerinden birisi de ek olarak satın alınan laptop soğutucularıdır. İyi soğuttuğu söylenen ve insanlar tarafından tavsiye edilen herhangi bir laptop soğutucusu almalısınız. 

Eğer acil bir durum söz konusu ise veya maddi imkanınız yoksa herhangi bir nesneyi buzluğa atın ve donduktan sonra çıkarın. Daha sonra fan bölümünü kapatmayacak şekilde bir kitap veya ıslak havluyu dondurduktan sonra laptop'un altına yerleştirebilirsiniz. Bunların dışında farklı nesnelerde denenebilir.

Laptop'unuzda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın ve aşırı yük bindiren her durumdan kaçının. Bunun yanı sıra güç tasarrufu modu hem laptop'un ömrünü kısaltmaz hem de ısınma sorununu minimum seviyeye indirir. Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı laptop'u etkileyeceği için bulunduğunuz ortamı düzenli olarak havalandırın ve soğutma imkanınız varsa soğutun.

Hiç bir yöntem fayda vermiyor veya laptop'un verimli çalışmasına az da olsa etki etmiyorsa teknik destek almanız şart. Laptop ısınma problemini gidermek için profesyonel kişiler tarafından temizlenmesi ve gerekli bakımlarının yapılması gerekir. Eğer ısınma sorununu eğer üretim kaynaklı değilse bakım sonrasında giderilebilir.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.