Google Play'de Milyon İndirilen Uygulamalarda Virüs Bulundu

Google Play'de Milyon İndirilen Uygulamalarda Virüs Bulundu

Google'ın servisleri suistimal eden ve virüs bulunduran uygulamalara karşı aldığı önlemleri yetersiz kalmış gibi görünüyor.


İlginizi Çekebilir: Google, Kullanıcıların Konum Bilgilerini İzinsiz Topluyor!


VK Kullanıcılarının Hesap Şifrelerini Çalıyorlardı

Oyunun içerisine entegre edilen kötü amaçlı yazılım sayesinde VK kullanıcılarının hesap şifreleri çalınabiliyordu. İlk aşamada içerisinde kötü amaçlı yazılım barındırmayan bu oyun, 1 milyon indirmeyi geçtikten sonra yeni getirilen güncelleme ile birlikte içerisine kullanıcıların hesap şifrelerini çalabilecekleri bir virüs eklendi. 

Kaspersky Lab araştırmacıları bu uygulamanın yanı sıra 84 adet uygulamanın da hesap bilgilerini çalmaya yarayan yazılım barındırdığını duyurdu. Bu uygulamaların genel olarak 10.000 - 100.000 indirmeye sahip olması Google'ın çalışmalarının ne kadar yetersiz kaldığını gösteriyor.

Uygulamayı indiren kullanıcıların hangi ülkeden ve dil ile giriş yaptıkları tespit edildikten sonra, eğer Rusya ve çevresinde olan ülkelerden giriş yapmaktaysa VK.com ile uygulamaya giriş yapılması için  sahte bir VK.com sitesi açılıyor ve kullanıcılar bilgilerini girdikten sonra hesap kötü niyetli insanların eline geçiyordu. Hesabı çalınan insanların uzun zaman haberi olmuyordu. Çünkü "hacker" denebilecek kişiler hesapları sadece kendi çıkarlarına hizmet ettirmek amacıyla kullanıyorlardı. VK.com sitesi üzerinden kişiyi farklı gruplara ekleyerek tanıtımlarını yaptırıyorlardı.
Android'de Virüslü Uygulamalara Karşı Nasıl Korunmalıyız?

Virüslü uygulamalardan korumak Google Play vb. mağazaların görevi olmasına rağmen yeterli güvenlik sağlanamadığı için kullanıcıların kendi başlarının çaresine kendilerinin bakması gerekiyor. Cihazınızı korumanız için her uygulamayı indirmemeye özen gösterin. İndirme yapmayan önce kimin yayınladığına ve uygulamayı cihazınıza kurarken ne gibi izinler istediğine dikkat edin. Bunun yanı sıra düzgün çalışan ve güvenilir olan anti-virüs uygulamasını telefonunuza kurmanızda fayda var.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.