Hackerların Apple HomeKit'i Yönetmesini Sağlayan Açık Kapatıldı

Hackerların Apple HomeKit'i Yönetmesini Sağlayan Açık Kapatıldı

Gelen geri bildirimler sonrasında hatayı fark eden Apple, hackerların HomeKit'i yönetmesini sağlayan açığı kapattı.


İlgili Haber: iOS 11.2 Face ID Özelliğinin Bozulmasına Yol Açtı!


Apple HomeKit Güvenlik Açığı Giderildi

iOS 11.2 sürümünde herhangi bir cihaz üzerinden iCloud hesabına giren ve iCloud hesabına Apple HomeKit'i entegre eden kullanıcılar aslında kötü niyetli insanların eline farkında olmadan bir koz vermiş oluyorlardı. İnsanların evlerini akıllı hale getirmeye yarayan akıllı aksesuarlar yani HomeKit, iPhone, iPad ve Apple Watch gibi cihazlardan kolaylıkla yönetilebiliyor.

Bu güvenlik açığı, akıllı ev teknolojisinden yararlanan insanların güvenliğini ciddi derecede tehlikeye atmaktaydı. iOS 11.2 tabanlı bu sorun yüzünden evine aksesuar takan insanların kapı kilidi açılabilir, evlerine yerleştirdikleri kameralar rahatlıkla izlenebilirdi. Bunun gibi üst düzey yetki gerektiren işlemler, sadece HomeKit bağlanmış bir iCloud hesabına giriş yaptıktan sonra kolaylıkla gerçekleştirilebiliyordu.

Güvenlik açığını kimin bulduğu henüz verilen bilgiler arasında yer almıyor fakat bundan 1 ay önce Apple'a gerekli uyarılar yapılmış ve Apple'da önlem alacağını belirtmişti. Yapılan güncelleme ile HomeKit güvenlik açığının büyük ölçüde giderildiği söyleniyor.

Apple'ın iOS 11.2 sürümüyle birlikte tüm cihazlarında bir çok sorun meydana geldi. Özellikle güvenlik alanında bir açığın ortaya çıkması kullanıcıları şimdiden düşündürmeye başladı.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.