Laptop Touchpad'i Nasıl Kapatılır?

Laptop Touchpad'i Nasıl Kapatılır?

Yazı yazarken elinizin Touchpad'e sürekli dokunmasından şikayetçiyseniz, Laptop touchpad kapatma yazımızın devamını okuyun.


İlginizi Çekebilir: Dizüstü Bilgisayarın Isınma Sorunu Nasıl Giderilir?Laptop Dokunmatik Mouse Kapatma

Her laptop'da fonksiyon tuşu ile touchpad'i devre dışı bırakma özelliği bulunmadığı için, bu durum kullanıcıların işlerini rahat bir şekilde yapmasına engel olabiliyor. Eğer dizüstü bilgisayarınızda fn tuşu ile birlikte touchpad'i devre dışı bırakabileceğiniz bir tuş yer alıyorsa(bu genelde F1, F2 ve F3 gibi tuşlar arasında yer alır) en kısa yöntem olarak bundan yararlanabilirsiniz. Fonksiyon tuşu ile kapatmanız mümkün değilse denetim masasına girip bir kaç adımı uyguladıktan sonra touchpad'i devre dışı bırakabilirsiniz. Gelelim denetim masasından touchpad kapatma işleminin nasıl yapıldığına;

Laptop-touchpad-kapatma-programi

  • Başlat butonuna basın ve arama kısmına "Aygıt Yöneticisi" yazın.
  • Karşınıza gelen sonuçlardan "Aygıt Yöneticisi" butonuna tıkladıktan sonra, listelenen cihazlar arasından "Fare ve diğer işaret aygıtları" seçeneğine tıklayın.
  • Buradan "Touchpad" yazısı içerisinde geçiren bir aygıta sağ tıklayın ve "Cihazı devre dışı bırak" butonuna tıklayın ve karşınıza gelen uyarıya "Evet" diyin.
  • Touchpad'inizi tekrar etkinleştirmek istiyorsanız harici bir fareyi bilgisayarınıza bağlayın ve "Aygıt Yöneticisi"ne tekrar giriş yaparak cihaz özelliklerinden aygıtı etkinleştirin.


Laptop touchpad kapatmak için fonksiyon tuşu ile aktif edebileceğiniz ayrı bir tuş daha yoksa ve her seferinde aygıt yöneticisini açmak size zor geliyorsa, bu işlevi yerine getirmek için tasarlanmış üçüncü parti yazılımları da kullanabilirsiniz. Bu yazılımlardan biri de Touchpad Blocker. İndirmek için aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklayabilirsiniz.
Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.