Web Siteleri Ziyaretçilerinin Üzerinden Kripto Para Madenciliği Yapıyor!

Web Siteleri Ziyaretçilerinin Üzerinden Kripto Para Madenciliği Yapıyor!

Web siteleri ziyaretçileri siteye girdiğinde bilgisayarlarının CPU gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapıyorlar.


Tarayıcınızı Kapatmanıza Rağmen Madencilik Yapılıyor!

Siteye giren kullanıcılar kripto para madenciliği için bilgisayarlarının gücünün bir kısmını site sahiplerinin çıkarlarına kullandırmak zorunda kalabiliyorlar. Bir kısım site sahibi kullanıcılarının rızası ile bu işi yapsa da çoğunluğu ziyaretçilerine haber vermiyor hatta sitelerini kapatsalar da, web tarayıcılarını kapatsalar da sömürmeye devam ediyorlar. Hırsızlıktan bir farkı olmayan JavaScript tabanlı bu sistemle Bitcoin ve diğer kripto paraları üretebiliyorlar.


İzinsiz Yapılan Kripto Para Madenciliği Nasıl Çalışıyor?

Eskiden tarayıcı kapatıldığında işlemci ile ilgili tüm kaynaklara erişim sağlanamazken şuanda tarayıcı da kapatılsa madencilik devam ediyor. Güvenlik araştırmacıları bu sistemin çok basit ama bazı kullanıcıların fark edemeyeceği bir şekilde çalıştığını aktarıyorlar. Siteye girdiğinizde yeni bir pop-up penceresi daha açılıyor ve görünmeyecek bir şekilde sağ alt köşedeki saatin altına gizleniyor. Bu şekilde web sitesinde sürekli aktif olarak kalıyorsunuz ve sömürülme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Chrome son sürümünde çalışabilen ve pop-up engellemelerine takılmadan açılan bu pencere bilgisayarınızın yavaşlamasına ve çabuk eskimesine neden olabilir.


kripto-para-madenciliği-web-site-güvenlik

Web site sahiplerinin tarayıcınızı kapattığınızda sizden habersiz madencilik yapmalarını istemiyorsanız tarayıcınızı kapattığınızda görev yöneticisini açın ve herhangi bir tarayıcı simgesi görürseniz, işlemi sonlandırarak madenciliği durdurun. Bununla birlikte kripto para madenciliğine karşı geliştirilmiş olan anti-virüs programlarını kullanabilirsiniz. Coin madenciliğini engellemek için geliştirilmiş ve açık kaynak kodlu bir tarayıcı eklentisi olan NoCoin'i de kullanabilirsiniz.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.