Yapay Zeka Cebimize Kadar Girdi!

Yapay Zeka Cebimize Kadar Girdi!

Son günlerde adından sıkça söz ettiren, filmlere konu olan, geleceğin korkulu rüyası olduğu söylenen ama her şeye rağmen bir o kadar da beklenen şey “Yapay Zeka”.


Cep Telefonlarında Yapay Zeka Dönemi

Konunun ne kadar derin olduğunu anlatmaya gerek yok, fakat günümüzde artık cep telefonlarında sanal asistan kısmını aşıp donanımsal olarak da eklenince bahsetmek istedik. 

Huawei Yapay Zekalı Akıllı Cep Telefonu - Mate10

Yapay zekada yazılımsal başlangıç diyebileceğimiz Apple’ın Siri'si sonrasında Samsung’un Bixby si derken, Huawei yükselişinin ardındaki bir başarısını daha ortaya koyarak donanımsal yapay zekasını oluşturdu. Huawei kendi tasarımı olan Kirin 970 işlemcisinin içerisine entegre ettiği “NPU” adı verilen “Nöral Bilgi İşlem Ünitesi”yle yapay zekayı donanım şeklinde cep telefonuna koymayı başardı. Tanıtmakla kalmayıp kısa bir süre sonra da Mate 10 serisini bu işlemci ile piyasaya sürmüştü. 

Bu ünite sizin yaptıklarınızı takip edecek, öğrenecek ve sizinle beraber cep telefonunuzda yaşayacak. Sanal asistanların aksine cep telefonu içinde entegre bir parça olduğu için gizliliğimiz bir nebze cebimizde kalacak diyebiliriz. Şimdilik uç noktada terimler gibi gelse de kameranız gördüğü nesneyi tanıyacak. Buna bağlı uygun görüntü modunu seçerek en iyi fotoğrafı çekmenizi sağlayacak. Halihazırda Huawei’in bu ünite olmadan önce de kamera başarısı da karşı konulmaz bir gerçek.

Diğer akıllı telefon üreticilerinin de yapay zeka konusunda hızla atağa geçtiği gelen duyumlar arasında. Şunu da görüyoruz ki artık insanlar mobil teknolojileri daha çok benimsemekte ve bu nedenle yakında bizlere her alanda yardımcı olmaya çalışacak yapay zekaları cebimizde taşıyabiliriz. Bu kadar büyük işlem gücü ve kaynak bilgisiyle ne kadar gelişeceklerini tahmin bile edemediğimiz için onları güzel işlere hizmet edecek şekilde tasarlamalıyız.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.