Dünya Genelinde Akıllı Telefon Satışları Düştü


Dünya Genelinde Akıllı Telefon Satışları Düştü


Teknoloji araştırmaları yapan bir firmanın 2017 yılı için yaptığı bir araştırmaya göre akıllı telefon satışlarında düşüş yaşandı.


İlginizi Çekebilir: Çocuklara Akıllı Telefon Ne Zaman Verilmeli?Samsung Yükselişte Apple Düşüşte!

Gartner firmasının yaptığı araştırmada Samsung 17.8%'den 18.2%'ye yükselip zirvedeki yerini korudu. Apple ise geçen seneye göre düşüş yaşayarak 17.9% pazar payıyla akıllı telefon satışı yapan diğer teknoloji şirketleri arasında yer aldı.

Şirketin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre dünya genelinde akıllı telefon satışlarında %5.6 düşüş yaşandı. Adet olarak 2016 yılında 432 milyon telefon satılırken, 2017 yılının sonunda 408 milyon satıldı.

Gartner, satışlardaki düşüşü satılan en düşük fiyatlı akıllı telefonların bile kalite seviyesinin yükselmesi, bu nedenle yeni telefon alma gereksiniminin azalması ve bunun yanı sıra kullanıcıların kaliteli telefonları daha uzun süreli kullanmaya başlamaları olarak yorumluyor.

Bize göre araştırma yapan firmanın tespitinin doğru olma ihtimaliyle birlikte telefon fiyatlarının bir çok ülkede yüksek fiyatlara satılması, artık akıllı telefonların insanların hayatlarını ciddi oranda değiştirecek özellikler getirmemesinin de etkili olabileceğini düşünüyoruz.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.