GIF Nasıl Yapılır? (Hareketli Resim)

GIF Nasıl Yapılır?


Gif nasıl yapılır? sorusunu kısaca yanıtlamak gerekirse, video filmlerde olduğu gibi birden fazla karenin bir araya getirilmesi ile meydana gelir.


Yazımızda uygun bir kaç görseli bir araya getirerek Photoscape programı ile .gif uzantılı hareketli resmin nasıl yapılacağını adım adım anlattık.İlginizi Çekebilir: Facebook'a GIF Nasıl Eklenir?GIF Nedir?

GIF piksel tabanlı animasyonların üretilmesine olanak tanıyan, Grafik Değiştirme Biçimi(Graphics Interchange Format) anlamına gelen sayısal bir resim saklama biçimidir.

En sık kullanılan resim saklama biçimlerinden biri olsa da, dijital fotoğrafçılar tarafından pek tercih edilmemektedir. Sebebi ise bu formatın yalnızca 8-bit yani 256 renk desteğinin bulunmasıdır.


Gif Nasıl Yapılır?

Gif Nasıl Yapılır?

Gif yani hareketli resim yapmanın mantığının video film üretmeye benzediğinden bahsetmiştik. Yapmak istediğiniz hareketli resim için ilk önce bir araya getireceğiniz resimleri çizmeniz gerekir. Örneğin boş bir resim sayfasında "A" harfinin sayfanın tam ortasında yer aldığını düşünün. Bu resimi "1" olarak adlandıralım. Yeni bir resim dosyası açtığımızı düşünün ve bir önceki resimde çizdiğimiz "A" harfini sayfanın biraz sağına kaydırdığımızı varsayın. Bu resmide "2" olarak adlandıralım.

Artık elimizde iki resim mevcut. GIF programları aracılığıyla bu iki resmi bir araya getiriyoruz. Ardından .gif formatının gereği ilk olarak 1. resim, ardından 2. resim gösteriliyor. Yani "A" harfi ortada iken biraz sağa kayıyor ve bu durum sürekli tekrarlanarak hareketli resim elde ediliyor.


PhotoScape ile Gif Nasıl Yapılır?


PhotoScape masaüstü programı ile adım adım gif nasıl yapılır görelim. Projenizde kullanacağınız görseller hazırsa, hemen PhotoScape programını indirin ve bilgisayarınıza kurun. Eğer hazır değilse nasıl hazırlanması gerektiğinden tekrar kısaca bahsedelim.

Resimleri hareketli hale getirmeniz için birden fazla görsel hazırlamanız ve bunları yapılacak animasyonun sırasına göre düzenlemeniz gerekir. Örneğin 3 resimden oluşan bir animasyon yapmak istiyorsunuz. Bu resimlerde de bir nesnenin olduğunu varsayalım, bu nesnemiz de araba olsun. Arabamızı da sol taraftan sağ tarafa yavaş yavaş hareket ettirmek istiyoruz. Hareket ettirmek için 1. resimde sol tarafta bulunan arabayı 2. resimde biraz daha sağ tarafa yerleştirmeniz ve bu kuralı 3. resimde de aynı şekilde uygulamanız gerekir.

Artık animasyonu oluşturacak görsellere sahipseniz, gif nasıl yapılır sorusunun cevabına geçelim.
PhotoScape programını açın ve menüden "AniGif" yazan butonu tıklayın. Ardından hazırladığınız resimleri programa eklemek için sağ üst köşede yer alan "Ekle" yazan butona tıklayın ve seçeneklerden "Bir fotoğraf ekle" yi seçin. Daha sonra hazırladığınız görselleri seçip "Aç" butonuna tıklayın.Sonrasında ise "Ekle" butonunun hemen yanında yer alan resimlerin bulunduğu bölmeye göz atın. Buradan resimlerin görüntülenme sırasını sürükle bırak yöntemiyle düzenleyerek animasyonu istediğiniz hale getirebilirsiniz.


Eğer resimler çok hızlı bir şekilde değişiyorsa geçiş süresini ayarlamanız mümkün. Geçiş süresini ve efektlerini düzenlemek isterseniz sağ bölmede bulunan "Saati Değiştir" ve "Efekti Değiştir" butonlarına tıklayabilirsiniz. Sadece bir resmin geçiş süresini değiştirmek isterseniz görselin üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Animasyonu tamamladıktan sonra .gif formatında çıktı almak için "Kaydet" butonuna tıklayın ve dosyayı adlandırıp kaydedin.

Bu makalemizde iPhone, Android ve programsız gif nasıl yapılır konuları da ele alınacak inşallah, beklemede kalın.

Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.