Bilgisayar Ekranı Nasıl Silinir? Hangi Bez Kullanılmalı?


Bilgisayar Ekranı Nasıl Silinir?

Bilgisayar ekranı nasıl silinir sorusu, evde çokça vakit geçirmeye başladığımız şu günlerde daha çok sorulmaya başlandı.

Tozla kaplı ve kirden renklerin birbirine karıştığı bir ekranda iş yapmak verimi oldukça düşebilir. Verimin düşmemesi için düzenli olarak ekranı temizlemeniz gerekir. Bilgisayar ekranı temizleme esnasında bilgisayarınıza diğer eşyalarınız gibi davranmayın. Bilgisayar ekranları oldukça hassastır. Ekran çizilmesi vb. sorunlarla karşılaşmamanız için aşağıda iyi sonuç alınan yöntemleri ve dikkat etmeniz gerekenleri listeledik.


İlginizi Çekebilir: Dünya'nın En Temiz(!) 5 Bilgisayar Kasası


Zarar Vermeden Bilgisayar Ekranı Nasıl Silinir?

Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, temizlik yaparken kağıt veya kumaş herhangi bir bez parçası kullanmamak. Bunlar bilgisayar ekranınızda toz ve kir kalmasına neden olur. Daha da tehlikelisi ekranınızı çizebilir. Mutlaka ekranı silmek için mikrofiber bez satın alın. Mikrofiber bez oldukça yumuşaktır. Bu sebeple ekranı çizmez ve yapısı gereği toz ve kir bırakmaz.

Bezi edindikten sonra bilgisayar ekranı temizleme esnasında kesinlikle bastırmayın, sert bir şekilde ovalamayın. Camsil vb. temizlik malzemelerini ekranınız için kullanmayın.


Mikrofiber Bez ile Bilgisayar Ekranı Nasıl Silinir?

Bilgisayar Ekranı Temizleme


Ekranınız sadece tozlandıysa aşağıdaki adımları uygulayın;
  • Bilgisayarınızı tamamen kapatın, uyku modunda bırakmayın.
  • Tüm fişleri çekin ve elektrik bağlantısını tamamen kesin.
  • Laptop kullanıyorsanız bataryayı çıkartın.
  • Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ekranın fişlerini çıkartın.
  • Telefon, gözlük gibi hassas yüzeylerde kullanılan mikrofiber bez ile ekranı bastırmadan temizleyin.
  • Basit lekeleri çıkarmak için dairesel hareketler yaparak temizleyin.Eğer ekranınızda yemek parçacığı vb. kirler söz konusu ise aşağıdaki adımları uygulayın;
Bilgisayar Ekranı Temizleme


  • Yukarıda toz için listelenen tüm işlemleri uygulayın ve aynı noktalara dikkat edin.
  • Alkol vb. ekrana zarar vermeyecek ekran temizleme solüsyonlarıyla ekranı temizleyin.
  • Solüsyonu direkt olarak ekrana sıkmayın. Mikrofiber bezin üzerine biraz sıktıktan sonra bastırmadan ekrandaki kirleri temizleyin.


Bilgisayar ekranı temizleme esnasında dikkat edilmesi ve yapılması gerekenleri listeledik. Ekran solüsyonu tercihi yaparken mümkün olduğunca kimyasal ürünlerden kaçının. Kimyasallar ekrana zarar verebilmektedir.


Paylaş:

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.