Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak (Wi-Fi, USB, Bluetooth ve Modem)

Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak

Telefon internetini bilgisayara bağlamak bazı özel ihtiyaç anlarında son derece önemli bir hal alıyor. Her ne kadar kotalı ve kotası düşük olsa da, temel ihtiyaçlarımızı gidermemizi sağlıyor.


Telefonun internetini paylaşmayı şöyle örnekleyebiliriz. Bir iş gezisine gittiğimizi, bulunduğunuz yerde sabit internetin olmadığını düşünün. Bilgisayarınızda internet olmayacağı için işlerinizi telefondan yürütmek zorunda kalacaksınız. Veriminiz düşecek ve hatta bazı işlerinizi yerine getiremeyeceksiniz. Telefonu modem olarak kullanarak bu kötü senaryodan kurtulabilirsiniz. İlginizi Çekebilir: Windows 10 İnternete BağlanmıyorTelefon internetini bilgisayara bağlamak için genellikle en stabil yöntem USB'dir. Genellikle diyoruz çünkü telefon ve bilgisayardaki USB, Wi-Fi ve Bluetooth sürümleri hızı etkileyen ana unsurdur. USB bağlantısı kablolu olduğu için avantajlı. Ancak kablonun zarar görmesi halinde, internetinizde sürekli kopmalar yaşayabilirsiniz. Böylesi bir durumda kablosuz seçenekleri denemelisiniz. Hızlı ve Güvenli Şekilde Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak

Aşağıdaki yazılı anlatımı okumak istemiyorsanız direkt videoya geçebilirsiniz. Anlatım sırası dışında hemen hemen aynı şeyler anlatılmıştır.
Wi-Fi ile Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak

Bu yöntem dahil telefonunuzun internetini bilgisayara aktarmak için üçüncü parti bir programa ihtiyacınız yok. Sistem özelliklerinden faydalanarak bu işlemi gerçekleştireceğiz.

 • Android ve iOS cihaz farketmeksizin telefonunuzun ayarlar menüsüne girin.

Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak
 • Daha sonra "Ağ ve İnternet", "Bağlantı ve Paylaşma" veya "Hücresel" şeklinde birçok şekilde isimlendirilen seçeneğe dokunun.

Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak

Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak
 • "Taşınabilir genel alan", "Wi-Fi erişim noktası"  veya "Kişisel erişim noktası" şeklinde isimlendiren bölümü aktif hale getirin.
 • Mobil veriyi bilgisayara bağlamak için bilgisayarınızdan Wi-Fi özelliğini açın.
 • Eğer telefonunuzun Wi-Fi bağlantısının adını ve şifresini bilmiyorsanız aktifleştirme bölümünde bulunan ayarlara girerek öğrenebilir veya değiştirebilirsiniz.USB ile Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak

Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak
 • İlk olarak Wi-Fi bölümünde anlatıldığı gibi "Ağ ve İnternet", "Bağlantı ve Paylaşma" veya "Hücresel" kısmına girin.
 • Daha sonra USB kablo ile telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Android cihazınızı bağladıysanız, telefonunuzda çıkan seçeneklerden "Sadece şarj et" seçeneğine dokunun. iOS cihazınızı bağladıysanız "Bu Bilgisayara Güvenilsin Mi?" uyarısını "Güven" şeklinde onaylayın.

mobil veriyi bilgisayara bağlamak
 • Ardından Android cihaz kullanıyorsanız ayarlar kısmındaki "Ağ ve internet" bölümünden "USB tethering" özelliğini aktifleştirin. Eğer iOS kullanıyorsanız "Kişisel erişim noktası" özelliğini aktifleştirin.
 • Son olarak bağlantı kurduğunuz cihazdan onay bildirimi geldiyse onay verin.Bluetooth ile Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak

Bluetooth ile telefon internetini bilgisayara bağlamak eski cihazlar için önermeyeceğimiz bir yöntem olacaktır. Eğer bilgisayarınız ve telefonunuz Bluetooth 4.0 ve üzerini destekliyorsa bu yöntem internet hızı konusunda sizi tatmin edebilir. Ayrıca Wi-Fi özelliği bulunuyorken, Bluetooth'u tercih etmenizi de önermiyoruz. Çünkü Wi-Fi zaten internet ile ilişkili olan bir teknoloji olduğundan daha stabildir. Bu nedenle Bluetooth'u elinizde imkan olmadığında kullanın.


telefon internetini bilgisayarda kullanma

 • Yine Wi-Fi bölümünde anlatıldığı üzere "Ağ ve İnternet", "Bağlantı ve Paylaşma" veya "Hücresel" kısmına girin.

Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak
 • Ardından Android cihazlarda USB ve Wi-Fi paylaşımı listesinden "Bluetooth tethering" kısmını aktifleştirin. Eğer iOS cihaz kullanıyorsanız yine Wi-Fi yönteminde anlatılan aynı bölüme gelin ve "Kişisel Erişim Noktası" özelliğini aktif hale getirin. Son olarak Bluetooth özelliğini açın.
 • Ardından bilgisayarınız ve telefonunuzu eşleştirin. Gerekli onayları verin.
 • Telefon internetini bilgisayarda kullanma bu kadar basit.


Dipnot: Bilgisayarınızda Wi-Fi veya Bluetooth özelliği bulunmuyor olabilir. Harici olarak satılan USB Wi-Fi ve Bluetooth alıcılardan satın alarak bu problemi çözebilirsiniz.Sürekli Telefon İnternetini Bilgisayara Bağlamak

Mobil interneti bilgisayarda kullanma hedefiniz daha uzun vadeli olabilir. Mobil internetten yüksek performans alınan yerlerde bu fikir gayet mantıklı. Çünkü genellikle mobil internet kotalı olması sebebiyle daha ucuzdur. Ancak telefonlarımız günümüz şartlarında bu kapasitede değil. Daha doğrusu telefon bataryaları. Telefon bataryalarımız uzun süre aşırı yük altında kaldıklarında muhakkak yıpranıyorlar. İnternet paylaşımı da aşırı yüke örnek verilebilecek örneklerin başında gelir. Dolayısıyla telefon internetini bilgisayara bağlamak ancak kısa vadeli düşünülecek bir işlemdir.

Bu mobil internetten uzun süre faydalanmanın bir yolu yok mu arkadaş diyebilirsiniz. Kısaca yanıtlamak gerekirse var. Bu ihtiyaç için üretilmiş olan mobil modemler mevcut. Mobil modemler sadece tek bir operatörü destekleyen ve tüm operatörleri destekleyen modemler olarak ikiye ayrılır.

4G veya 4.5G desteği bulunan bir modem satın alarak uzun vadeli olarak telefon internetinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzun bataryasını korumuş olursunuz. Eğer internet kullanımınız seyrekse, haftada veya ayda 2-3 saatlik bir dilimde internet paylaşımı yapıyorsanız modem almak gereksiz olacaktır. Çünkü mobil modemlerin tek avantajı fişe takılı olarak mobil internet sağlanmasıdır.

Eğer telefonunuz çok eskiyse bu cihazlar yine alınabilir. Çünkü baz istasyonunun sunduğu yüksek hızdan eski telefonunuz nedeniyle yararlanamayabilirsiniz. Bu modemler sayesinde o hızı yakalayabilir ve telefonunuzdan Wi-Fi 'ya bağlanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir: Ücretsiz WiFi Bulma


Telefon internetini bilgisayara bağlamak için kısa ve uzun vadeli çözümleri anlattık. Eğer anlatım şeklimiz karışık geldiyse yorumlar kısmında sorabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağız inşAllah.


2 yorum
 1. Merhaba telefonumu yeni aldım samsung galaksi A13 telefondaki interneti bilgisayara bağlamaya çalışıyorum şifreyi girdikten sonra baglanilamiyor yazıyor ne yaptıysam olmadı kapat aç da yaptım her iki cihazda başka telefona bağlanıyor ama bilgisayara bağlanmıyor eski telefonum redmi bilgisayara baglaniyordu yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A13 özelinde araştırma yapmanız daha iyi olacaktır. Elimizde A13 cihaz olmadığından vereceğimiz tavsiyeler yukarıdaki gibi genel olacaktır.

   Sil

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.