Bilgisayar Kaç Bit Nasıl Öğrenilir? Bilgisayarda Bit Ne Anlama Gelir?

Bilgisayar Kaç Bit Nasıl Öğrenilir? Bilgisayarda Bit Ne Anlama Gelir?

Yazılım ve işletim sistemi kurulumlarında önemi ortaya çıkan 32-bit ve 64-bit konusunu ve bilgisayar kaç bit nasıl öğrenilir'i aşağıda anlattık.İlginizi Çekebilir: Bilgisayar RAM Türü Öğrenme
Bilgisayarda Bit Nedir? 32 ve 64bit Nedir?

Programlama, bilgisayarlar veya diğer elektronik cihazlar üzerindeki en küçük haberleşme ve depolama birimi bit olarak kabul edilir. 32-bit ile 64-bit ise bilgisayar donanımlarından faydalanabilecek limiti ifade etmek için kullanılır. 32-bit yazılımlar RAM'inizin yalnızca 4GB'nı kullanabilir. Örneğin 8GB RAM'iniz varken 32-bitlik işletim sistemi kurarsanız, geriye kalan 4GB'ın herhangi bir işlevi olmayacaktır. Bu nedenle işletim sistemi ve program kurulumlarında bit seçimine dikkat etmelisiniz.

Eğer sisteminiz 1GB RAM, 20GB harddisk gibi çok düşük donanımlara sahip değilse daima 64-bit kurulumu önerilmektedir. Ayrıca işlemcinizinde kaç bit desteği olduğunu iyi bilmelisiniz. Çok eski sistemlerde 32-bit işlemciye rastlamak mümkün. Eğer işlemciniz 32-bit ise 64-bit yazılımları ve işletim sistemlerini çalıştırmanız mümkün değil. Raminiz 4GB ve üstü dahi olsa bu tarz bir kurulum yapamazsınız. Bu nedenle ilk önce işlemcinizin bit desteğini öğrenmelisiniz. Bilgisayar kaç bit sorusunun yanıtını yazının devamında Windows, Linux ve macOS için detaylıca anlattık.Bilgisayar Kaç Bit Nasıl Öğrenilir? (Windows 10, Linux ve macOS)


macOS ve Linux platformlarında Windows 10 kadar hızlı bir şekilde bit değerine ulaşmak pek mümkün değil. En azından standart bilgisayar kullanıcıları için durum böyle.


Windows 10 Bilgisayar Kaç Bit Nasıl Öğrenilir?


Bilgisayar Kaç Bit Nasıl Öğrenilir? Bilgisayarda Bit Ne Anlama Gelir?
  • Sol alt köşeden Windows simgesine sağ tıklayın.
  • "Sistem" seçeneğine tıklayın.


Bilgisayar Kaç Bit Nasıl Öğrenilir? Bilgisayarda Bit Ne Anlama Gelir?
  • Cihaz özellikleri başlığı altındaki "Sistem türü" kısmından işlemci ve işletim sisteminizin bit türünü öğrenebilirsiniz.Linux Bilgisayar Kaç Bit Nasıl Öğrenilir?

  • Terminali açın ve aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın.
  • "sudo lscpu -x"
  • Gelen yanıttaki "Architecture / Mimari" kısmını bulun, burada işlemcinizin bit türü yazacaktır. macOS Bilgisayar Kaç Bit Nasıl Bakılır?

  • Sol üst köşeden Apple logosuna tıklayın.
  • Bilgisayar kaç bit öğrenmek için Menüden "Bu Mac Hakkında" kısmına tıklayın.
  • Açılan pencerenin sağ kısmından işlemcinizin marka ve modelini öğrenin.

Eğer Intel Core Solo / Duo / Core 2 Duo işlemcilerden birisine sahipseniz, 32-bitlik bir işlemciniz var demektir. Eğer bunun dışında i3, i5, i7 gibi daha yeni sayılabilecek bir işlemciniz varsa 64-bit değerine sahiptir. Çünkü 2004 yılı sonrasındaki neredeyse tüm işlemciler 64-bit mimarisine sahiptir.İlginiz Çekebilir: Bilgisayarı Otomatik Kapatma Programı
Bilgisayar kaç bit nasıl öğrenilir sorusunu en sık kullanılan işletim sistemleri için anlatmaya çalıştık. Özellikle Linux ve macOS tarafında birden fazla yöntem mevcut. Biz buradan kullanıcının kolaylıkla uygulayabileceğini düşündüğümüz sadece birer yöntem paylaşmış olduk. Eğer bu yöntemler doğru sonuç vermezse, yorumlarda belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız inşaAllah.


Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.