Chrome Sayfayı PDF Olarak Kaydetme (Resimli Anlatım)

Chrome Sayfayı PDF Olarak Kaydetme (Resimli Anlatım)


Google Chrome sayfayı pdf olarak kaydetme ihtiyacı duyan kullanıcılar için bir rehber içerik hazırladık. İş gereği ziyaret ettiğimiz bir web sitesinin tam boyut halini PDF olarak çıktı alıp başkasına göndermemiz gerekebiliyor. Bu işlemi üçüncü parti yazılımlarla yapmak bazen zaman kaybına neden olabiliyor. Yazımızın devamında hızlı ve basit bir şekilde Chrome üzerinden sayfayı pdf olarak kaydetme işlemini anlattık.
Chrome Sayfayı PDF Olarak Kaydetme İşlemi Nasıl Yapılır?


Tarayıcının ayarlar bölümünden bu işlem gerçekleştirilmektedir. Bilmeyenler veya uygulamakta zorlananlar için hem mobil hem de masaüstü (Windows) cihazlar için anlatım yaptık. Chrome sayfayı PDF olarak kaydetme işlemine alternatif olarak bir çözüm daha var. Eğer Chrome, Safari veya Windows, Linux ve macOS farketmeksizin web sayfasını PDF olarak kaydetmek için ortak çözüm arıyorsanız, yazının en sonundaki çözümü deneyin. Ancak bu genel ve ortak çözümün üçüncü parti hizmetlerle gerçekleştirildiğini hatırlatmakta fayda var.Sayfayı PDF Olarak Kaydetme (Chrome - Bilgisayar)

Chrome Sayfayı PDF Olarak Kaydetme (Resimli Anlatım)
  • Chrome'u açtıktan sonra sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın.
  • Daha sonra seçenekler arasından "Yazdır" seçeneğine tıklayın.


Chrome Sayfayı PDF Olarak Kaydetme (Resimli Anlatım)
  • Yazdırma penceresi açıldıktan sonra sağ kısımdaki "Hedef" bölümünden "PDF olarak kaydet" ibaresini seçin.
  • Alacağınız çıktıyı özelleştirmek isterseniz diğer ayarları düzenleyin ve son olarak "Kaydet" butonuna tıklayın.Web Sayfasını PDF Olarak Kaydetme (Chrome - Mobil / Android)

Chrome Sayfayı PDF Olarak Kaydetme (Resimli Anlatım)
  • Chrome mobil uygulamasına girdikten sonra sağ üst kısımda yer alan üç noktaya dokunun.
  • "Paylaş" seçeneğine dokunun.


Chrome Sayfayı PDF Olarak Kaydetme (Resimli Anlatım)
  • Bu adımdan sonra paylaşma seçenekleri arasından "Yazdır" seçeneğine dokunun. Eğer bulamadıysanız seçenekleri aşağı/yana kaydırın. Yine bulamadıysanız "Daha fazla" butonuna dokunun ve ardından "Yazdır" seçeneğine dokunun.


Chrome Sayfayı PDF Olarak Kaydetme (Resimli Anlatım)
  • Android cihazlarda genellikle yazdır bölümü açıldığında varsayılan olarak "PDF olarak kaydet" seçeneği karşılayacaktır. Eğer yazıcı seçeneği çıktıysa, "PDF olarak kaydet" olarak değiştirin.
  • Gerekli PDF çıktı ayarlarını yaptıktan sonra üst veya alt bölümde yer alan "Kaydet" butonuna dokunun.Web Sayfasını Daha Hızlı Nasıl PDF Olarak Kaydederim?

Chrome sayfayı PDF olarak kaydetme işlemi yukarıda anlatıldığı gibi oldukça basit. Ancak Chrome kullanma imkanınızın olmadığı bir durumda olabilirsiniz. Bu durumda hızlıca bulunduğunuz web sayfasının URL'ni yani linkini kopyalayın. Daha sonra Google'a "url to pdf" yazarak sitelerden birisinden pdf olarak kaydetme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Chrome yazdırma arayüzü gayet basit ancak acemi kullanıcılar için karışık gelebilir. Bu durumda bir bağlantı kopyalayıp direkt PDF çıktısı almak daha kolay olabilir. 


İlerleyen günlerde diğer tarayıcılar için PDF çıktısı nasıl alınır'ı yeni başlayanlar ve bilmeyenler için anlatabilirsiniz. Chrome sayfayı PDF olarak kaydetme konusunda aklınıza takılan soru veya karşılaştığınız bir hata varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden belirtin.


Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.