JPG MB Düşürme (JPG Sıkıştırma) İşlemi Nasıl Yapılır?

JPG MB Düşürme (JPG Sıkıştırma) İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde internetsiz, limitsiz ve özel kalite ayarı ile JPG mb düşürme işlemini anlattık. Genellikle sıkıştırma işlemlerinde online servisler tercih edilir. Yazımızda bu servislerin dezavantajlarını ve sürekli JPG mb düşürme işlemi yapanlar için hangi çözümün daha iyi olduğundan bahsettik.


Online servislerde upload ve download gibi aşamaların olması kullanıcıyı bazen yorabiliyor. Windows 10 üzerinde çalışan toastJPEG ile sıkıştırma işlemlerinizi internet bağlantısına ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. Bu sayede zamandan önemli oranda tasarruf edebilirsiniz. toastJPEG'in bir diğer avantajı sıkıştırma yapacağınız JPEG dosyalarının kalite ayarını yapabiliyor olmanız. Bu sayede deneme yanılma yöntemiyle istediğiniz kalite ve mb/kb değerlerini yakalama ihtimaliniz artıyor. 


Son ve önemli bir diğer avantaj ise dosyalarınızın güvende kalıyor olması. Uygulama bilgisayarınızın dışına herhangi bir dosyayı çıkarmıyor. Dolayısıyla JPG sıkıştırma işlemi kendi bilgisayarınızın kaynaklarını kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu durum Eski bir bilgisayara sahip olanlar için dezavantaj olabilir. 2010 ve üzeri cihazlarda sıkıştırma işlemi genellikle saniyeler, dosya çok fazla(500-1000 adet vb.) ve boyut çok yüksek (5-10mb.) ise birkaç dakika içinde tamamlanıyor. İlginizi Çekebilir: Otomatik PC Kapatma ProgramıtoastJPEG ile JPG MB Düşürme (İnternetsiz ve Sınırsız)

JPG MB Düşürme (JPG Sıkıştırma) İşlemi Nasıl Yapılır?

toastJPEG bir masaüstü programıdır. Son derece sade bir tasarıma sahiptir. Dosya sıkıştırma işlemi için karmaşık yollar izlenmesi gerekmiyor. Bu nedenle her bilgisayar kullanıcısı rahatlıkla kullanabilir. Yine de kullanmakta sıkıntı çekebilecekler için toastJPEG ile JPG mb düşürme işlemini aşağıda adım adım anlattık.


  • İlk olarak toastJPEG'i Windows cihazınıza indirin. İndirmek için buraya tıklayın.
  • Sayfa açıldıktan sonra sağ üst köşedeki "İndir" butonuna tıklayın. Açılan pencereden bilgisayarınızın bit değerine göre x64 veya x86 seçimini yapın.
  • İndirilen .msi uzantılı kurulum dosyasını açın.
  • Kurulum için herhangi bir ayar yapmanız gerekmiyor. Sadece devamlı olarak "ileri" butonuna tıklayın.
  • Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstünde oluşturulan toastJPEG kısayoluna çift tıklayın.
  • Ardından JPG mb düşürme işlemi yapmak istediğiniz dosyayı programın üzerine sürükleyin.
  • "Sıkıştırma tamamlandı" uyarısı aldıktan sonra sıkışmış dosyayı masaüstündeki toastJPEG klasöründen çıkartabilirsiniz.
  • Çıktı klasörünü değiştirmek için programın sol alt köşesindeki klasör simgesine tıklamalısınız.

Aldığınız çıktılardan kalite olarak memnun olmadıysanız veya yeterince düşük boyuttta bir jpg elde edemediyseniz özelleştirme yapabilirsiniz. Örneğin sıkıştırma oranı 80 iken 70'e indirebilir, sonrasında tekrar sıkıştırma yapmak istediğiniz dosyayı programın üzerine sürükleyebilirsiniz.
Alternatif JPG MB Düşürme Yöntemi (Genellikle Sınırlı)

Bilgisayarınız eski veya toastJPEG size dosya format desteği olarak yetersiz geliyorsa, online servislerden yararlanabilirsiniz. Online dosya sıkıştırma servisleri genellikle günlük limit ile kullanılır. Örneğin kullanıcıya günlük 10-30 sıkıştırma hakkı verilir. Bu sınırı kaldırmak için ücret ödemeniz gerekir. Bazı sitelerde sıkıştırma oranını değiştirmenize müsade edilebilmektedir. Bazı sitelerde ise bu tarz bir seçenek sunulmaz.

Online servisler ile JPG sıkıştırma yapmak için "dosya formatı sıkıştırma" şeklinde arama yapmalısınız. "jpeg sıkıştırma", "png sıkıştırma", "mp4 sıkıştırma" gibi.

JPG mb düşürme yollarından, bilgisayar kullanıcıları için ücretsiz ve limitsiz olan toastJPEG programını önerdik. Görüldüğü üzere format kısıtlılığı ve düşük sistem özellikli bilgisayar kullanıcısı olmanın getirdiği dezavantajlar dışında, online servislere göre birçok avantaj sunulmakta. Programın ilk sürümünü ömür boyu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bundan sonra gelebilecek olan diğer sürümler ve android sürümü için aynı garanti söz konusu değildir. toastJPEG ile JPG sıkıştırma yaparken bir sorun yaşadıysanız yorumlar kısmında belirtmekten çekinmeyin.


Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.