Telefonda Ekran Videosu Alma / Çekme (Android ve iOS)

Telefonda Ekran Videosu Alma / Çekme (Android ve iOS)


Telefonda ekran videosu alma özelliği hepimizin ihtiyaç duyabileceği niteliktedir. Özellikten kolay bir şekilde yararlanmak ise bazı kullanıcılar için mümkün olmayabiliyor. Telefonda ekran videosu alma işlemi aslında çok basit. Kullanıcının kafasının karışmasının sebebi ise cihazlar ve işletim sistemleri arasındaki farklılıklardır.

İlginizi Çekebilir: Twitter Video İndirme Programsız
Telefonda Ekran Videosu Alma İşlemi

Mobil cihazlar üzerinde ekran videosu almak için iki ayrı yöntem bulunuyor. Birisi yerleşik olarak sunulan ekran videosu kaydetme özelliğini kullanmak, diğeri ise üçüncü parti uygulamalarla ekran videosu almaktır. Yerleşik olan yani Android veya iOS ile beraber gelen özelliği her kullanıcı kullanamıyor. Çünkü bu özellik genellikle yeni sayılabilecek telefonlarda bulunuyor. Bu durumdaki kullanıcılar için üçüncü parti uygulama kullanmaktan başka bir çare kalmıyor.


Telefonda ekran videosu alma işlemi cihazdan cihaza farklılık gösterebiliyor demiştik. Aşağıdaki rehber size yeterli gelmediyse, cihaz marka ve modelinize göre Google vb. arama motorunda araştırma yapmalısınız.


Android Telefonda Ekran Videosu Alma

Telefonda Ekran Videosu Alma / Çekme (Android ve iOS)
 • Bildirim panelini aşağı kaydırın.
 • "Wi-Fi", "Mobil veri", "Uçuş modu" gibi fonksiyonların yer aldığı bölümde ekran videosu özelliğini arayın.
 • Eğer bulamadıysanız sağ üst köşedeki düzenleme simgesine tıklayın.


Telefonda Ekran Videosu Alma / Çekme (Android ve iOS)
 • Gizli olan özellikler arasında "Ekran kaydı" özelliğini görünür özellikler arasına sürükleyin.


Telefonda Ekran Videosu Alma / Çekme (Android ve iOS)
 • Sürüklediğiniz "Ekran kaydı" özelliğine dokunun.
 • Ekranda beliren ekran videosu alma panelinde yer alan yuvarlak kırmızı buton ile kaydı başlatabilir, Kare kırmızı buton ile telefonda ekran videosu çekme işlemini tamamlayabilirsiniz. 


iOS Telefon Ekran Videosu Alma

Telefonda ekran videosu alma işlemi için Android ile benzer adımlar izleniyor. Ekran videosu alma özelliği bildirim panelinde yer almıyorsa, biraz farklı bir yöntemle bildirim paneline ekliyoruz.
 • Ayarlar bölümüne girin.
 • Ayarlar arasından Denetim Merkezi kısmına girin.
 • Bölümün alt kısmında yer alan "Daha Fazla Denetim" başlığına gelin.
 • Burada listelenen denetimler arasından "Ekran Kaydı" özelliğinin solundaki "+" butonuna dokunun.
 • Bildirim panelini aşağıya kaydırın ve ekran kaydı özelliğine dokunun.


Telefonda Ekran Videosu Alma Özelliğini Bulamadım!

Telefon ekran videosu alma özelliği Android veya iOS cihazınızda yer almıyorsa mağazadan uygulama indirmeniz gerekiyor. Uygulama önermek yerine, uygulamalara nasıl erişebileceğinizi anlatmak istiyoruz. Play Store veya App Store'a girin. Ardından arama kısmına "ekran videosu alma", "ekran video kaydetme" gibi basit bir arama yapın. Çıkan sonuçlar arasından uygun olan bir uygulama işinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Bu tarz uygulamaları kullanmak son derece kolay, hemen hemen yerleşik özelliklerle benzer şekilde çalışıyor. Sadece uygulamalar arasında farklılıklar olabildiği için dikkatli olmalısınız. Çünkü bazı uygulamalar ekran videosuna logolarını ekleyebiliyorlar.
Telefonda ekran videosu alma özelliğinden yararlanmak için birkaç basit adım izliyoruz. Eski cihaz kullanmak durumunda olanlar üçüncü parti uygulamalar arasında yeterli araştırmayı yaparlarsa aynı şekilde kolaylıkla ekran videosu çekebilirler. Konu hakkında aklınıza takılanları aşağıda belirtmeyi unutmayın.

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.