Whatsapp Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Ne Yapabilirim?

Whatsapp Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Ne Yapabilirim?

En yaygın mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sunucu masraflarını düşürmek için çeşitli tedbirler alıyor. Alınan tedbirler kullanıcıların WhatsApp fotoğraf kalitesi düşüyor ne yapabilirim sorusunu sormalarına sebep olabiliyor.

Yazımızın devamında WhatsApp kaynaklı ve WhatsApp haricindeki kalite kaybı sebeplerini ve çözümlerini derledik. Sorunun ana kaynağı WhatsApp olsa da, çekim hatalarının da fotoğraf kalite kaybına neden olduğu bilinen bir gerçek.
İlginizi Çekebilir: Instagram Fotoğraf Kalitesi DüşüyorWhatsApp Fotoğraf Kalitesinin Düşme Sebepleri

WhatsApp fotoğraf kalitesi düşüyor diyenler için ilk önce bu soruna neden olan sebepleri sıralayalım;
 • WhatsApp fotoğraf yükleme ayarının düşük kaliteye ayarlı olması.
 • Çok eski bir WhatsApp sürümü kullanmak.
 • Çekim yapılan ortamdaki yetersiz ışık.
 • Çekim ayarlarının düşük kaliteye ayarlı olması. Full HD çekebiliyorken, HD'ye ayarlamak gibi.
 • Düşük teknolojili ön kamera kullanımı.
 • Piksel boyutu olarak çok büyük fotoğraflar yüklemek.
 • Fotoğrafı kaliteyi bozma ihtimali olan Google Drive vb. yerlerden temin etmek.WhatsApp Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Diyorsanız Bunları Yapın!

WhatsApp uygulamasında herhangi bir ayar yapmazsak fotoğraf kalitesi kaçınılmaz olarak düşecektir. Bunun sebebi giriş kısmında da bahsettiğimiz üzere WhatsApp'ın fotoğraf boyutunu sıkıştırarak sunucularda yer kazanmaya çalışmasıdır. Sıkıştırılan fotoğraflar ister istemez belirli oranda kalite kaybına uğruyorlar. Bunu minimuma indirmek için WhatsApp kullanıcılarına seçenek sunuyor. 

WhatsApp fotoğraf kalitesi düşüyor diyenler WhatsApp üzerinden gerekli ayarı yaptıktan sonra büyük ihtimalle sorundan kurtulacaklardır. Sorun hala düzelmezse 2. maddeden itibaren paylaştığımız çözümleri deneyebilirsiniz.


1- WhatsApp Fotoğraf Kalitesi Ayarını Değiştirin

Whatsapp Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Ne Yapabilirim?
 • WhatsApp uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun.
 • Seçenekler arasından "Ayarlar" kısmına dokunun.


Whatsapp Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Ne Yapabilirim?
 • Gelen ekrandan "Depolama ve veriler" bölümüne geçin.


Whatsapp Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Ne Yapabilirim?
 • En alt kısımda yer alan "Medya yükleme kalitesi" başlığı altındaki "Fotoğraf yükleme kalitesi" kısmına dokunun.


Whatsapp Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Ne Yapabilirim?
 • Son olarak seçenekler arasından "En yüksek kalite" seçeneğini işaretleyin ve "Tamam" butonuna dokunun.


2- Fotoğraflarınızı Mümkünse Bilgisayar, Telefon vb. Üzerinde Depolayın

Çevrimiçi depolama siteleri kullanıcılarının yükledikleri dosyalarına belirli oranda optimizasyon yapabiliyor. Bazen sitenin yaptığı bu işlemden habersiz oluyorsunuz. Eğer servis içerisinde fotoğrafların kalitesine dair bir ayar varsa ilk önce bunu değiştirin. Genellikle bu tarz bir seçenek sunulmamaktadır. Fotoğrafınızı sisteme yükledikten sonra kalitenin bozulduğundan eminseniz kullanmamanız daha iyi olacaktır. Fotoğraflarınızı depolamak/yedeklemek için bilgisayar, telefon, microSD kart, USB bellek, harici disk gibi birçok yerel depolama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.
3- WhatsApp Uygulamasını Güncel Tutmaya Çalışın

Uygulamaların eski sürümleri genellikle sorunludur. Her yeni sürümde bu sorunlar ortadan kaldırılır. WhatsApp fotoğraf kalitesi düşüyor sorununu yaşamamak için WhatsApp'ınızı güncel tutabilirsiniz. Tabi ki güncellik bazen yeni sorunların ve uygunsuz durumların ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Bu durumda uygulama kullanımı konusunda bilinçli olmanızda fayda var.


4- Çekim Konusunda Bazı Eksikleriniz Olabilir

Bazen kullanıcılar yaşadıkları kalite kayıplarının tamamen uygulamalardan kaynaklı olduğunu düşünebiliyorlar. Aslında kalite kaybının birden fazla nedeni var. WhatsApp fotoğraf kalitesi konusunda sıkıntı yaşayanlar için en sık sorun çıkaran sebeplerin çözümlerini sıraladık.

 • WhatsApp dahil tüm uygulamalar büyük boyuttaki dosyaları ya kabul etmez, ya da kabul ettiğinde önemli oranda sıkıştırma işlemi uygular. Bu nedenle piksel boyutunun yani çözünürlüğün orta seviyede olması gerekir. Örneğin 6000x4000 yerine 1920x1280 çözünürlüğü tercih edilebilir. Bu ayarı kameranızın ayarlar bölümünden yapabilirsiniz.
 • Kamera ayarlarında çözünürlük ayarlarını değiştirirken dikkatli olmalısınız. Çünkü bu nedenle WhatsApp fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu yaşayabilirsiniz. Siz Full HD çekim yapmak istiyorsanız çözünürlük değerinin yanında yazan ibareleri dikkatli okuyun. Bazı çözünürlüklerde sadece HD çekim yapmak mümkündür.
 • Eğer telefonunuz orta veya giriş seviyesi bir telefonsa arka kamerayı kullanmanız daha iyi olabilir. Telefonlarda genellikle arka kameralar daha kaliteli çekim yapmaktadır. Bazı istisnai durumlarda ise ön kameralar iyi çekim yapabiliyor. Telefonunuzun teknik özelliklerine göre bu kararı sizin vermeniz gerekiyor.
 • Çekim yapılan ortamda yetersiz ışığın olması fotoğraf kalite kaybının en başta gelen sebeplerindendir. Çekim sırasında ek olarak bir ışık açabileceğiniz gibi doğal ışık olan güneşten faydalanmak için perdelerinizi açabilirsiniz. Buna rağmen düzelme yoksa kamera ayarlarından ISO değerini değiştirin.
WhatsApp fotoğraf kalitesi düşüyor diyenler için çeşitli çözümleri paylaştık. Kalite kaybı yaşıyor ve sorununuz yukarıda paylaştıklarımız arasında yer almıyorsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.