Laptop Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü Nedir?

Laptop Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü Nedir?


Laptop kendi kendine kapanıyor sorunu oldukça yaygın bir sorundur. Laptop kullanıcılarının bir çoğunun başına gelmiş olan bu sorundan kurtulmak için belli başlı çözümler bulunuyor. Sorun zararlı yazılımlardan, eksik/hatalı sürücülerden ve pil sorunu gibi birçok nedenden dolayı görülebiliyor. Hemen kurtulmak için sıraladığımız yöntemleri mümkünse atlamadan uygulayın.İlginizi Çekebilir: Laptop Touchpad Kapatma/Açma Nasıl Yapılır? 
Laptop Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü Nedir?


Laptop kullanıcıları masaüstü bilgisayar kullanıcılarına oranla daha sık sorun yaşayabilmektedir. Bunun başlıca sebepleri cihazın hasar alma riskinin yüksek olması, aşırı ısınma sorunu ve yetersiz donanım özellikleri diyebiliriz. Tabi ki bu sorunlar dışında birçok sorun meydana gelebilmektedir. Bunlardan birisi de laptop kendi kendine kapanıyor sorunudur.


Problem yazılım, işletim sistemi ve donanım kaynaklı olabilmektedir. Bazen tüm sebepler bir arada bulunabilir, bazen de bir sebepten kaynaklanabilir. Eğer "sorun büyük ihtimalle şundan kaynaklanıyordur" diyemiyorsanız tüm çözümleri uygulamanız daha doğru olur. Çünkü bahsettiğimiz gibi laptopunuzun kapanmasına sebep olan bir virüs de olabilir veya aşırı ısınmadan dolayı laptop kendini de kapatıyor olabilir.


1. Tam Virüs Taraması Gerçekleştirin

Laptop Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü Nedir?

Öncelikle işe virüs taraması yapmakla başlayın. Zararlı yazılımlar antivirüs programları tarafından tespit edildiklerinde bilgisayarınız devamlı olarak kapanıp, açılabilir. Bazı virüslerde ise zararlı yazılımın başındaki kötü niyetli şahıs, manuel olarak cihazınızı kapatabilir veya farklı işlemler uygulayabilir. Bu nedenle tam virüs taraması gerçekleştirin. Hızlı moddaki virüs taraması yeterli olmadığından, tam tarama şarttır.


2. Sürücülerinizi Güncelleyin

Laptop Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü Nedir?

Laptop kendiliğinden kapanıyor ise sürücülerinizi kontrol edip, eski ve eksik olanları güncellemeniz gerekiyor. Windows işletim sistemi çoğu sürücüyü güncellemelerle beraber yüklemektedir. Eğer güncelleme yapmanıza rağmen sürücülerde eksiklik tespit ettiyseniz manuel olarak yükleme yapmanız gerekiyor.

Sürücülerinizin eksik olup olmadığını öğrenmek için başlat kısmına "Aygıt Yöneticisi" yazıp çıkan sonuca tıklayın. Açılan ekranda listelenen aygıtların üzerinde uyarı işareti olup olmadığına dikkat edin, varsa aygıt marka ve modeline göre sürücünüzü internetten indirin. İndireceğiniz sitenin resmi olmasına dikkat edin.

Eğer sürücüleriniz yüklü ise bahsettiğimiz türde bir uyarı göremeyeceksiniz. Bu nedenle ekran kartı vb. önemli sürücülerinizi herhangi bir sorun görmeseniz de bahsettiğimiz yöntemle güncellemenizde fayda var.


3. Hızlı Başlatma Özelliği Kapatın

Uzmanlar Windows hızlı başlatma özelliğinin laptop kendine kendine kapanıyor sorununa neden olabileceğini belirtmektedirler. Bu özelliği kapatmak oldukça kolay, kapatmak için aşağıdaki adımları takip edin;

  • Başlat butonuna tıklayın ve sol alt köşedeki çark simgesine yani ayarlar kısmına tıklayın.
  • Açılan ayarlar penceresinden "Sistem" kısmına girin.
  • Sol menüde yer alan "Güç ve uyku" kısmına tıklayın.


Laptop Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü Nedir?
  • Daha sonra sağ bölmenin altında yer alan "İlgili ayarlar" başlığı altındaki "Ek güç ayarları" butonuna tıklayın.Laptop Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü Nedir?
  • Sonrasında açılan pencerenin sol kısmından "Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin" seçeneğine tıklayın.Laptop Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü Nedir?
  • Karşınıza gelen bölmeden başlığın altındaki "Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir" butonuna tıklayın.Laptop Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü Nedir?
  • Son olarak kapatma ayarları altında listelenen "Hızlı başlatmayı aç (önerilen)" seçeneğini pasif hale getirin ve "Değişiklikleri kaydet" butonuna tıklayın.


4. Şarj Cihazı ve Pil Sağlığını Kontrol Edin

Laptop kendi kendine kapanıyor sorunu pilin veya şarj cihazının arızalanması sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Pil sağlığını çeşitli üçüncü parti yazılımlarla veya Windows komutlarıyla kontrol edebilirsiniz. Eğer pil takılı haldeyken bu sorunla daha sık karşılaşıyorsanız, sorunun pilden kaynaklanma ihtimali daha fazladır. Şarj cihazının durumunu ise bir uzmandan yardım alarak veya laptopunuzu teknik servise göndererek öğrenebilirsiniz.  5. Aşırı Isınma Sorununu Çözün

Isınma sorunu tüm elektronik aletler için bir problem diyebiliriz. Özellikle laptoplarda bu durumla daha sık karşılaşılıyor. Çünkü donanımın yer aldığı bölme oldukça dar ve donanımlar birbirine çok yakın bir vaziyettedir. Laptop aşırı ısındığında donanımları korumaya almak amacıyla kendi kendini kapatabiliyor. 

Isınmayı engellemek için laptopun içerisinde soğutucu fan bulunur. Ancak laptopun içerisi tozla dolduğunda fanlar yeterince soğutamazlar. Bu nedenle kendiniz yapamıyorsanız bir uzmandan destek alarak laptopunuzun iç temizliğini 6 ay veya 1 yıl aralıklarla yaptırın.

Isınma sorunu sadece tozdan kaynaklı olmayabilir, bu nedenle ısınma özelinde araştırma yapın. Belki cihazın kronik bir problemi olabilir. Teknik servise göndermeniz halinde sorunlu olan cihazınızı yenisiyle değiştirebilirler.


6. Overclock Yapmaktan Kaçının

Laptop kendiliğinden kapanıyor hale geldiyse, bunun sebeplerinden birisi de hız aşırtma (overclock) olabilir. Overclock kararında ve bilinçli olarak yapıldığında herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak acemi kullanıcılar hız aşırtmayı abartabiliyor, maksimum değerlerin üzerine çıkıldığında laptop kendi kendini kapatabiliyor. Ayrıca overclock abartlığında kapanma sorunu ortaya çıkmasa bile, donanımların yıpranması daha çabuk gerçekleşiyor. 10 yıl kullanabileceğiniz bilgisayarı belki 3-4 sene sonra kullanılamaz hale getirmiş oluyorsunuz. Gerçekten önemli bir sebep yoksa overclock yapmayın, yapmanız gerekiyorsa da mutlaka bilen birisinden yardım alın.


7. Laptop'u Formatlayın

İşletim sisteminin sorunları laptop kendi kendine kapanıyor sorununu ortaya çıkarabiliyor. İşletim sistemi sorunlarından kurtulmak çok basit değildir. Özellikle ortada nereden kaynaklandığını bilmediğiniz bir sorun varsa, format ile bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Bilgisayarı sıfırlamak da çözüm olabilir ama format daha etkilidir.


8. Donanım Arızaları Bu Hataya Sebep Olabilir

Çalışmayan fan dolaylı olarak laptopun kendiliğinden kapanmasına neden olabilir. Donanımlardan birinde temassızlık olması da bilgisayarlarımızda çeşitli sorunlar ortaya çıkarabilir. Paylaştığımız çözümleri denemenize rağmen bir sonuca varamadıysanız, donanım sorunlarının tespiti ve çözümü için teknik servisten veya bir uzmandan destek alın.Laptop kendi kendine kapanıyor sorunu ve çözümüne dair yararlı bir makale hazırlamaya çalıştık. Eğer sorununuzu çözdüyseniz, hangi yöntemle çözdüğünüzü yorumlar kısmında paylaşın. Sorununuzu çözemediyseniz, takıldığınız konu hakkında da yorum yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.