İşlemci Çok Isınıyor - İşlemci Isınma Sorunu Nasıl Giderilir?

İşlemci Çok Isınıyor - İşlemci Isınma Sorunu Nasıl Giderilir?

İşlemci çok ısınıyor diyen bilgisayar kullanıcılarına işlemci ısınma sorunundan kurtulmaları için birden fazla yöntem paylaştık.


Özellikle yaz sıcağında işlemci ve diğer bilgisayar bileşenleri yeterli soğutmaya sahip değillerse üst sıcaklık değerlerine ulaşmaktadırlar. Yetersiz soğutmanın yanı sıra bu sorunu tetikleyen birden fazla neden bulunuyor. Yazının devamında paylaştığımız nedenleri ve çözümleri dikkatlice okuyun. Bu şekilde daha stabil ve normal sıcaklık değerlerinde çalışan bir işlemciye sahip olabilirsiniz.İlginizi Çekebilir: Laptop Kendi Kendine Kapanıyorİşlemci Isınma Sorunu Nelerden Kaynaklanır?

 • Kasa içi hava dolaşımının olmaması veya yetersiz olması
 • Fan sayısının azlığı veya fanın çalışmaması
 • Termal macunun kullanılmaması veya yanlış kullanılması
 • Ortam sıcaklığının çok yüksek olması
 • Hız aşırtma
 • İşlemci ve anakart arızaları
 • İşlemci kapasitesini aşan programlar kullanmakİşlemcinin Isınma Belirtileri Nelerdir?

 • Yüksek fan sesi
 • Bilgisayarda donma ve kasmaların artması
 • Bilgisayarın kapanıp açılması
 • Mavi ekran vb. hatalarİşlemci Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım?

İşlemci Çok Isınıyor - İşlemci Isınma Sorunu Nasıl Giderilir?

İşlemci çok ısınıyor sorununun nedenlerini ve belirtilerini öğrendik. Bu sorunu etkili bir şekilde nasıl çözeriz ona geçelim.


Fanların Doğru Çalıştığından Emin Olun

İlk olarak fanların yönünü ve durumunu kontrol edin. Fanların yanlış yöne doğru takılması veya çalışmaması durumunda işlemci sıcaklık ciddi artış gösterebilir. Kasa içinde hava akışı olmayacağı için yani sıcak hava tahliye edilip, içeriye soğuk hava girmediği için bileşenler yük altında olmasa bile ısınabilecektir. 


Kasa İçi Temizliği Yapın

Kasa içi hava akışını azaltan etkenlerin başında toz gelir. Tozdan arındırılmamış bilgisayarlar ısınmaya daha yatkındır. İşlemci çok ısınıyor diyenler evvela kasa içi temizlik yapsın veya yaptırsınlar. Kullandığınız bilgisayar masaüstü ise kasa içi temizliği kendiniz yapabilirsiniz. Ancak laptop kullanıyorsanız temizlik yapmanız zor olacaktır. O nedenle bir uzmandan destek almanız iyi olacaktır.


Bilgisayarın/Laptopun Etrafını Boş Bırakın

Kasanın içerisindeki hava akımı önemli olduğu gibi dış kısmındaki hava akımı da önemlidir. Çünkü kasanın etrafında ne kadar fazla obje bulunursa, kasanız o kadar çok ısınacaktır. Kasanızı elinizden geldiğince ferah bir ortamda konumlandırın.

Laptop kullanıyorsanız dizüstünde kullanmayın. Soğutucu fan ile beraber masanın üzerinde kullanmaya gayret edin. Çünkü vücut sıcaklığınızla beraber laptop ısınacağı için işlemci ısınma sorunu daha da artabilir.


Termal Macunu Yenileyin

Termal macunu işlemcinin soğutucu fanından gelen soğuk havanın daha iyi iletilmesini sağlar. Termal macunun ömrünün tükenmiş olması işlemcinin sıcaklığının artmasına neden olur. Termal macun kullanılmamış işlemcilerin durumunu anlatmaya gerek yok.

Termal macun değişimini tecrübe sahibi kimseler kolaylıkla yapabilir. Ancak acemi kullanıcılar işlemci veya diğer bileşenlere zarar verebilir. Acemiyseniz bir uzmandan yardım alın ve termal macununuzun değişimini yılda bir defa sağlayın.
İlginizi Çekebilir: RAM Kullanımı AzaltmaHız Aşırtma Yapmayı Bırakın

Overclock (hız aşırtma) donanımların ısınmasının en önemli sebeplerindendir. Çünkü bir donanım tam kapasite veya tam kapasiteye yakın kullanıldığında daha fazla enerji tüketir. Enerji tüketiminin artması ısı artışına neden olur. Overclock'dan kaçınırsanız doğal olarak işlemci çok ısınıyor sorunundan kurtulabilirsiniz.


Nihai / Yüksek Performans Modundan Vazgeçin

Overclock kadar yüksek etkiye sahip olmasa da, Windows performans seçeneklerinin de enerji tüketimini arttırdığı bir gerçektir. Performans seçeneğini dengeli moda getirerek işlemci ve diğer donanımların sıcaklığını düşürmeniz mümkün olabilir.

Güç seçeneğini ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin;

İşlemci Çok Isınıyor - İşlemci Isınma Sorunu Nasıl Giderilir?
 • Başlat simgesine tıklayın ve "Güç planı seçin" yazıp çıkan sonuca tıklayın.
 • Planlar arasından "Dengeli" yazan kısmı seçin.
 • Eğer laptop kullanıyorsanız ve performans sizin için çok mühim değilse batarya tasarrufu için "Güç tasarrufu" modunu seçebilirsiniz.
 • İşlem sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Arkaplan Hizmetlerini ve Programlarını Devre Dışı Bırakın

Arkaplan programları ve hizmetleri tıpkı aktif kullanılan programlar gibi sistem kaynaklarını kullanır ve bileşen sıcaklığının artma sebebi olabilir. İşlemci çok ısınıyor diyen kullanıcılar arkaplanda çalışan program ve hizmetleri kapatmayı düşünebilirler. "Arka plan uygulamaları" yazıp arka planda çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Görev çubuğundaki sistem tepsininden de arka plan programlarını görebilirsiniz.

Arka plan hizmetlerini kapatmak için Windows + R tuş kombinasyonuyla çalıştır uygulamasını açın. Sonrasında "services.msc" yazın ve enterlayın. Ardından XBox gibi gereksiz bulduğunuz hizmetleri kapatın. Gereksiz hizmetler hakkında bilginiz yoksa internette kısa bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.


Antivirüs Programını ve Gerçek Zamanlı Virüs Korumasını Kapatın

Arka plan programları bir yana antivirüs programları bir yanadır. Çünkü antivirüs programları diğer programlara oranla çok fazla sistem kaynağı tüketebilmektedir. Eski bilgisayara sahipseniz antivirüslerin olumsuz etkisini daha fazla hissedersiniz. Antivirüsleri gerçek zaman korumalı modda kullanmak bu etkiyi iki kat arttırmaktadır. Virüslerden korunmak için antivirüs gerçek zamanlı koruma modu faydalı olacaktır. Ancak eski bilgisayarınız varsa bundan vazgeçmeniz gerekebilir. Virüslerden korunmak için belirli aralıklarla tam antivirüs taraması gerçekleştirebilirsiniz. 


Bilgisayarınıza Hard Format Atın

İşlemci ısınma sorunu yukarıdaki çözümlerle düzelmediyse bilgisayarınızdaki yazılımsal sorunlarını kökten çözmek için bilgisayarınızı formatlayın. Eğer ısınma sorununa sebep olan işletim sistemi hatalarıysa format çözüm olmayabilir. Bu nedenle indireceğiniz Windows sürümünün bu tarz bir soruna sebep olup olmadığını araştırmanız iyi olacaktır. Eğer sorun varsa daha eski bir Windows sürümü kurmanız gerekebilir.

Aynı şey kullandığınız programlarda da geçerlidir. Programın yeni sürümünü indirdikten sonra bu sorunlarla karşılaştıysanız bir eski sürümü yükleyebilirsiniz.


Uzmandan veya Teknik Servisten Destek Alın

Bilgisayarınızın veya işlemcinizin ısınması gördüğünüz üzere birden fazla sebepten kaynaklanabilir. Fabrikasyon hatası veya kronik diye tabir edilen hataların tespiti ve çözümünü servisten veya uzmanlardan yardım alarak çözmeniz gerekir. Ayrıca acemi bir kullanıcıysanız ve işlemci çok ısınıyor ise uzun saatler bu sorunla uğraşmak yerine destek almanız daha mantıklıdır.

İşlemci Sıcaklığı Kaç Olmalı?

İşlemci Çok Isınıyor - İşlemci Isınma Sorunu Nasıl Giderilir?

İşlemci sıcaklığı boştayken yani herhangi bir yazılım kullanmıyorken 30-35 derecelerde normal olarak kabul edilir. Yük altındayken 85 dereceye kadar çıkması normal görülür.İlginizi Çekebilir: Harddisk Hızlandırma


İşlemci Sıcaklığı Ölçme

İşlemci sıcaklığını ölçmek için birçok masaüstü programı mevcuttur. "İşlemci sıcaklık ölçme programı" şeklinde aratırsanız onlarca seçenekle karşılaşırsınız. Ayrıca masaüstü ortamına erişmeniz mümkün değilse BIOS üzerinden de işlemci sıcaklığını görebilirsiniz.


İşlemci çok ısınıyor diyen kullanıcılara rehber niteliğinde bir makale hazırladık. Konunun daha detayları var ancak geneli kapsamadığı için yazmadık. Eğer sorununuz daha spesifik ise yorumlar kısmında belirtirseniz bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırız.

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.