SSD Hızlandırma İçin Etkili Yöntemler (12 Yöntem)

SSD Hızlandırma İçin Etkili Yöntemler (12 Yöntem)

SSD hızlandırma ihtiyacı duyan kullanıcılara ne yapmaları gerektiğini basit bir dille aktarmaya çalıştık. SSD'lerde de HDD'lerde olduğu gibi bazen yavaşlamalar görülebiliyor. Bu yavaşlığın sebebi birden fazla faktöre bağlı olabilir.


Özellikle harddisk yavaş olduğu için SSD'ye geçiş yapanlar, SSD'den de istediklerini bulamayabiliyorlar. SSD'nin düşük teknolojili olması, SSD takılan bilgisayarın eski teknoloji olması gibi birçok sebep SSD'den tam performans almayı engelliyor. Yavaşlığın sebebini tahmin edemiyorsanız, tüm yöntemleri elinizden geldiğince uygulamanızı öneririz. Bu sayede SSD hızlandırma daha başarılı olabilir. İlginizi Çekebilir: Harddisk HızlandırmaSSD Hızlandırma Nasıl Yapılır?

SSD'ler harddisklerden katbekat hızlıdırlar.. Genellikle yavaşlık sorunu fabrika hatası vb. bir problemden kaynaklanmaz. Yani hemen "aldığım SSD dandik çıktı" demenin bir manası yok. Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerin yanı sıra aşağıda sıraladığımız sebeplere göz gezdirmeden size zarar olarak yansıyacak adımlar atmayın. Örneğin hemen ikinci bir SSD almayın ya da teknik servise gitmeyin.


Aşağıda anlatacağımız işlemler anlatım ve görsel olarak Windows 10 ağırlıklı olacaktır. Farklı işletim sistemi kullanıyorsanız benzer adımları izleyerek çözüme ulaşabilirsiniz.


1- İşletim Sistemi Güncellemesi

İşletim sistemi sorunları birçok donanımın sorunlu çalışmasını tetikleyebilir. Sistem sorunlarından kurtulmanın hızlı yollarından birisi güncellemeleri indirmektir. Bu sayede hatalı olan kısımlar onarılır. Windows 10 güncelleme işlemini Ayarlar > Güncelleştirme & Güvenlik > Windows Update kısmından yapabilirsiniz. 


2- Sürücü Güncellemesi

SSD depolama birimlerinin de tıpkı ekran kartlarının olduğu gibi sürücüleri bulunur. Bu sürücüler genellikle otomatik olarak yüklenir. Otomatik yüklenmemesi halinde kullanıcının manuel kurulum yapması gerekir. SSD hızlandırma için sürücü güncelliği çok önemlidir. Çünkü sürücüler aygıt ile işletim sistemi arasında taşıyıcı / aracı görevi görmektedir. Sürücülerin bozuk olması haberleşmeyi kötü anlamda etkiler.

İşletim sisteminizi güncellediğinizde diğer donanım aygıtları da güncellenmektedir. Tabi ki bu her donanım ve model için geçerli değildir.


Sürücü güncelleştirme için Windows Aygıt Yönetici aracından faydalanın;

SSD Hızlandırma İçin Etkili Yöntemler (12 Yöntem)
 • Başlat'a tıklayın ve "devmgmt.msc" yazıp çıkan sonuca  tıklayın.

SSD Hızlandırma İçin Etkili Yöntemler (12 Yöntem)
 • Açılan pencereden "Disk sürücüleri" başlığı altında bulunan SSD'ye sağ tıklayın ve "Sürücüyü güncelleştir" seçeneğine tıklayın.

Sürücüyü manuel olarak güncelleştirin;
 • Herhangi bir arama motorunu açın "SSD marka model driver" şeklinde arama yapın.
 • Çıkan arama sonuçlarından SSD üreticisinin resmi internet sitesine gidin ve buradan ilgili sürücüyü indirin.


3- TRIM Özelliğini Aktif Hale Getirin

TRIM özelliği, SSD'lerde depolama alanının yetersiz gelmesi halinde performansı arttırmaya yaramaktadır. TRIM ile SSD hızlandırma Windows 10 üzerinde uygulamak için  aşağıdaki adımları izleyin;

SSD Hızlandırma İçin Etkili Yöntemler (12 Yöntem)
 • Başlat simgesine tıklayın ve "cmd" yazıp çıkan sonuca "yönetici olarak çalıştır" seçeneğine tıklayın.
 • Komut satırına "fsutil behavior query DisableDeleteNotify" komutunu girin. Eğer cevap olarak 0 değerini aldıysanız TRIM özelliği aktif demektir. Eğer 1 yanıtı döndüyse TRIM'i aktif hale getirmelisiniz.
 • TRIM'i aktifleştirmek için "fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0" komutunu girmeniz yeterli olacaktır.
İlginizi Çekebilir: RAM Kullanımını Azaltmak
4- Sistem Geri Yüklemeyi Kapatın

Sistem geri yükleme özelliği işletim sisteminin bir kopyasının alınması ve depolama alanında saklanmasıdır. Bu da ister istemez depolama alanı olarak kullanılan aygıtın hem performansını hem de kapasitesi kısıtlamaktadır. SSD hızlandırma için Sistem Geri Yükleme özelliğini aşağıdaki adımları izleyerek kapatın.SSD Hızlandırma İçin Etkili Yöntemler (12 Yöntem)
 • Başlat butonuna tıkladıktan sonra "gelişmiş sistem ayarları" yazıp sonucu açın.

SSD Hızlandırma İçin Etkili Yöntemler (12 Yöntem)
 • Sistem Özellikleri penceresinden "Sistem Koruması" sekmesine gidin.
 • Bu sekmede sistem geri yüklemenin aktif olduğu diski seçin ve "Yapılandır" butonuna tıklayın.
 • Yeni pencereden "Sistem korumasını devre dışı bırak" özelliğini seçin.
 • Son olarak alttaki "Bu sürücünün tüm geri yükleme noktalarını silin" yazısının karşısındaki "Sil" butonuna basın. Ardından değişiklikleri "Uygula" butonu ile kaydedin.

5- Arka Plan Uygulamalarını Kapatın

Genel olarak bilgisayar hızlandırmak isteyenler ve ssd çok yavaş diyen kullanıcıların uygulaması gereken adımlardan birisi de arka plan işlem optimizasyonudur. Biz bilgisayarı kullanırken sadece bir program açık tutuyor olabiliriz. Ancak bizden habersiz arka planda onlarca yazılım gereksiz yere çalışıyor olabilir. Uygulamaların arka plan işlevlerini düzenlemek için aşağıdaki adımları takip edin;


SSD Hızlandırma İçin Etkili Yöntemler (12 Yöntem)
 • Başlat > Ayarlar kısmına tıklayın.
 • Uygulamalar kısmına gidin.
 • Arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamaya tıklayın.
 • "Gelişmiş seçenekler" butonuna tıklayın.

SSD Hızlandırma İçin Etkili Yöntemler (12 Yöntem)
 • "Uygulama İzinleri" başlığı altından "Arka plan uygulamaları" özelliğini pasif hale getirin.


6- Gereksiz Olan Başlangıç Programlarını Pasif Hale Getirin

SSD'mizi hızlandırmak ve bilgisayarımızın hızlı açılmasını sağlamak için başlangıç programlarını da gözden geçirin. Başlangıç programları gereksiz yere sistem kaynaklarını tüketebilir, yukarıda bahsettiğimiz gibi arka planda devamlı çalışabilirler.

 • CTRL+SHIFT+ESC kısayolu ile görev yöneticisini açın.
 • Görev yöneticisi mini pencere halinde açıldıysa "Diğer ayrıntılar" kısmına tıklayın.

ssd yavaş çalışıyor
 • Buradan yukarıdaki sekmelerden "Başlangıç" sekmesine tıklayın.
 • Uygulama listesinde başlangıçta çalışmasını istemediğiniz uygulamaya sağ tıklayın.
 • Son olarak "Devre dışı bırak" seçeneğine tıklayın.

7- Gereksiz Hizmetleri Devre Dışı Bırakın

SSD hızlandırma için uygulamamız gerek adımlardan birisi de işe yaramayan hizmetleri kapatmak. İşe yaramayan hizmetlerin listesini kısa bir araştırma yaparak bulabilirsiniz.


ssd yavaş çalışıyor
 • Başlat'a tıklayın ve "hizmetler" yazıp çıkan sonuca tıklayın.

ssd yavaş çalışıyor
 • Buradan XBox gibi hizmetlere çift tıklayıp, çalışır durumdaysa "Durdur" butonuna tıklayın.
 • Hizmetin bir daha çalışmaması için "Başlangıç türü" kısmından "Devre Dışı" seçeneğini seçip değişikliği uygulayın.


8- Yüksek Performans Moduna Geçin

Bilgisayarımızdan ve SSD'den yüksek performans alabilmek için işletim sistemi kısıtlamalarının önüne geçmek gerekir. İşletim sistemleri laptop vb. bataryalı cihazlarda enerji tüketiminde tasarruf yapmak için güç modu seçeneklerini kullanıcılarına sunar. Eğer cihazınız masaüstü ise yüksek performans moduna geçebilirsiniz. Donanımınız biraz daha hızlı yıpranır ve elektrik faturanızda biraz kıpırdamalar olabilir. Yine de çok abartılacak bir durum söz konusu değildir. Elektrik faturasının kabarması ve donanımın yıpranması "overclock" işleminde görülmektedir.


ssd hızlandırma
 • Başlat'a tıklayın ve "güç planı seçin" yazıp pencereyi açtıktan sonra "Ek planları göster" kısmına tıklayın.

ssd hızlandırma
 • Yüksek performans modunu seçin.
 • Bilgisayarı yeniden başlatın.

9- SATA 2 Anakarta SATA 3 SSD Takmayın

SSD hızlandırma gibi ihtiyaçlar duymamak için SSD almadan önce iyi bir araştırma yapmak şart. Yeni teknoloji olduğundan eski özelliklere sahip birçok bilgisayarda problemler ortaya çıkabiliyor. Örneğin anakartınızda SATA 2 desteği varken SATA 3 SSD'yi takıp tam performans almayı beklemeyin. Bu senaryoda SATA 2 hangi özelliklere sahip ise ondan faydalanırsınız. SSD'nizden 5 hız alıyorsanız bu durum 1.5-2.5 hız almanıza neden olabilir. SSD'ler SATA 2'de çalışsa da harddisklerden genellikle hızlıdırlar. Yine de tam performans için böylesi bir durumda anakart değişikliği şarttır.


10- RAM Miktarını Arttırın

Bilgisayarımız bir bütündür. Bazı donanımlar diğer donanımların performansını etkiler ya da genel olarak tüm performansı etkiler. RAM kapasitesini arttırmanız SSD'den aldığınız düşük hızı bir nebze olsun hafifletebilir. Bilgisayarınızda 4GB RAM bulunuyorsa, 6 veya 8'e yükseltebilirsiniz. 2 GB RAM bulunuyorsa 4GB'a yükseltebilirsiniz. Bu tarz yükseltmeleri çok fazla bütçe ayırmadan yapabilirsiniz. 

11- Tam Virüs Taraması Yapın

Bilgisayarınıza virüs bulaşması SSD dahil tüm donanımların sömürülmesi anlamına gelebilir. Bazı virüsler sadece sizi sömürmek için vardır. Kötü işlerde sizin bilgisayarınızı aracı olarak kullanıp kötü anlamda faydalanabilirler. Virüs sistem kaynaklarını tüketirken, ciddi performans kayıpları yaşanabilir. Performans kaybından da öte sistem çökebilir, verileriniz çalınabilir. Bu nedenle bilinir antivirüs programı ile 3-6 aylık periyodlarla tam virüs taraması gerçekleştirin. Antivirüs programını daima açık tutmayın, bu da performansı olumsuz olarak etkileyeceğinden diğer yöntemlerin pek bir manası kalmayacaktır.
İlginizi Çekebilir: İşlemci Çok Isınıyor
Tüm SSD hızlandırma yöntemlerini denediniz fakat sonuca ulaşamadıysanız, bilgisayarınızı formatlayın. Bunun yanı sıra Windows saydamlık efekti, görsel efektler gibi özellikleri kapatın veya biraz kısın. Ayrıca kullandığınız programların sistem gereksinimlerini iyi inceleyin. Bazı programlar yüksek kapasiteli bilgisayarlarda çalışmaları için tasarlanmıştır. Performans arttırmak için sıraladıklarımız dışında birçok yöntem bulunuyor. Eğer sorununuz daha özel bir sorunsa, yorumlar kısmında belirtmekten çekinmeyin.

Hiç yorum yok

Yorumunuz onay sürecinden sonra yayınlanır.